Embëlsira
2 komente

Ciambella me çokollatë

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4

Ciambella me çokollatë është një ëmbëlsirë e shijshme dhe e thjeshtë për tu përgatitur. Kush pëlqen çokollatën duhet ta provoj patjetër edhe këtë ëmbëlsirë.Përbërësit për Ciambella me çokollatë


  • 200 gr sheqer

  • 200 gr miell

  • 4 vezë

  • 100 gr gjalpë

  • 60 gr kakao pluhur

  • 100 gr çokollatë e zezë ( ose kokrra çokollate)

  • 100 ml qumësht

  • 1 pako maja për ëmbëlsira


Përgatitja

Në një enë hedhim vezët dhe sheqerin. Fillojmë ti rrahim me rrahësin elektrik derisa të arrijmë një masë të fryrë si shkumë. Më pas shtojmë miellin e situr të bashkuar me kakaon pluhur e majanë. I trazojmë ngadalë me lugë druri.
Hedhim në të edhe qumështin. E përziejmë mirë dhe shtojmë gjalpin e shkrirë. Me ngadalë trazojmë masën derisa të bëhet homogjene.
Torte-Kek-Ciambella-Cokollate-Receta-Embelsira-Gatime-ArtiGatimit-e

Torte-Kek-Ciambella-Cokollate-Receta-Embelsira-Gatime-ArtiGatimit-a

Në fund shtojmë çokollatën e prerë në copa të vogla ose kokrrat e çokollatës. I përziejmë me kujdes.Hedhim masën e përgatitur në një tavë të lyer me formë të rrembullakët, paraprakisht me gjalpë e miell që të mos ngjitet. Vendosim tavën të piqet në furrë të nxehtë 170°C përreth 30-35 minuta. Më pas e lemë të ftohet torta dhe e presim në copa.

Torte-Kek-Ciambella-Cokollate-Receta-Embelsira-Gatime-ArtiGatimit-d

Servirim tortën në copa dhe e shoqërojmë sipas dëshirës me pak krem pana.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

Torte-Kek-Ciambella-Cokollate-Receta-Embelsira-Gatime-ArtiGatimit-b

2 Comments

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente