Embëlsira
Shkruaj një koment

Granita me luleshtrydhe të freskëta

Përgatitja: 2 h - Pjekja: 10 min - Sasia: 4 Persona

Granita me luleshtrydhe është një pije e freskët, idealë për stinët e nxehta. Përgatitja e granitës është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Koha që të ngrijë në frigorifer dhe granita me luleshtrydhe është gati.

Përbërësit për Granita me luleshtrydhe të freskëta


  • 500 gr luleshtrydhe

  • 200 ml ujë

  • 100 gr sheqer

  • 30 ml lëng limoni


Përgatitja – Granita me luleshtrydhe

Në ujë të rrjedhshëm, lajmë luleshtrydhet. I pastrojmë nga gjethet dhe me pas i presim në copa të vogla. Në një enë hedhim luleshtrydhet së bashku me pak sheqer dhe lëng limoni. I lëmë të pushojnë për rreth një orë.

Në një enë tjetër hedhim ujin, sheqerin dhe pak lëkurë limoni. Sherbetin e vëmë në zjarr të ngadalshëm për 10 minuta. Më pas sherbeti për granita e lemë të ftohet dhe e kullojmë.

Luleshtrydhet i hedhim në mikser dhe nëse dëshirojmë puren me luleshtrydhe mund ta kalojmë në sitë.

Purenë e luleshtrydheve e bashkojmë me sherbetin dhe e trazojmë mirë. Masën e hedhim në enën për ngrirje. Enën e vendosim për të paktën një orë në frigorifer. Pas 1 ore e nxjerrim dhe e përziejmë me pirua pjesët e ngrira.


E futim përsëri në frigorifer për 1 orë tjetër. E nxjerrim dhe e punojmë përsëri të gjithë masën me pirua. Kjo përsëritet edhe njëherë tjetër dhe granita me luleshtrydhe të freskëta është gati.

Granitën e shërbejmë në gota me disa copa luleshtrydhe të freskëta sipër.

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente