Embëlsira
Shkruaj një koment

Tiramisu Akullore

Përgatitja: 30 min - Sasia: 6 Persona

Tiramisu akullore është një ëmbëlsire ideale për stinën e verës. Mund ta përgatisni edhe disa ditë më parë dhe ta konsumoni sipas dëshirës. Në faqen tonë gjeni edhe recetën për tiramisu klasike edhe tiramisu me luleshtrydhe ose çokollate. Abonohuni në kanalin tonë në YouTube për tu njoftuar mbi recetat e reja.

Përbërësit për Tiramisu Akullore


  • 500 gr biskota savoiardi

  • 250 gr maskarpone

  • 100 gr sheqer

  • 3 kokrra veze

  • 50 gr bajame te qeruara

  • 40 gr kakao pluhur

  • 60 gr çokollatë e grirë

  • 5 filxhane kafe ekspres


Video Receta

Përgatitja e tiramisu akullore

Në fillim duhet të ndajmë të bardhat e vezëve nga të verdhat. Të gjithë produktet këshillohet që të jenë në temperaturë ambienti. Për këtë proces mund të përdoret rrahësi elektrik. Të bardhat e vezëve i shtojmë direkt në rrahësin elektrik. Ne fillim i rrahim me shpejtësi te ulët dhe me pas e rrisim shpejtësinë e mikserit. Shtojmë edhe disa lugë sheqer. Nëse përdorni rrahës elektrik, duhet të bëni kujdes mos ti rrihni shumë.

Ne hapin tjetër pasi kemi vendosur të bardhat e rrahura në një enë, i vendosim në frigorifer dhe rrahim të verdhat së bashku me sheqerin. Këtë të fundit e hedhim pjesë pjesë.
Pas disa minutash shtojmë edhe masën e maskarpones. Maskarpone është një djathë italian, dhe mund ta gjeni në dyqanet përkatës. Lexo mbi maskarpone.

Është radha të shtojmë të bardhat e vezëve te masa e përgatitur. E trazojmë ngadalë gjithmonë nga poshtë lartë. Masën e ndajmë në dy enë.


Ndërkohë copëtojmë bajamet e qëruara. Në një ene shtojmë copëzat e çokollatës ndërsa në enën tjetër shtojmë kakaon dhe bajamet. I përziejmë mirë të dy masat me krem.

Në një tave ku paraprakisht kemi vene qeske kuzhine, vendosim biskotat e lagura më pare me kafe. Radhitjen mund ta bëjmë sipas dëshirës.

Në mes shtojmë kremin me kakao. Dhe vendosim përsëri biskota. Shtojmë në fund edhe kremin tjetër dhe e mbulojmë me biskota.

Tiramisu akullore e vendosin ne frigorifer në ngrirje për 4-5 ore. Më pas e shërbejmë në feta.

Tiramisu me çokollate

Ju bëftë mirë!

Receta Italiane - Tiramisu Akullore

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente