Tortë me dardhë

Torta me dardhë është një ëmbëlsirë që mund ta hamë në çdo moment, për mëngjes të shoqëruar me një gotë qumësht ose mbas dite me një filxhan çaji. Pëlqehet nga të gjithë, fëmijë e të rritur. Ka shumë receta për të gatuar këtë ëmbëlsirë. Ne sot kemi zgjedhur një recetë të thjeshtë e shumë të shpejtë.

Tortë me dardhë

Përbërësit

 • 4-5 dardha
 • 300 gr miell
 • 150 gr sheqer
 • 3 vezë
 • 125 ml kos
 • 75 ml vaj
 • 1 limon
 • 1 pako maja për ëmbëlsira

Përgatitja

 • Marrim dardhat dhe i qërojmë, i presim ne copa dhe i sipër i hedhim pak lëng limoni që të mos nxihen. Në një enë të madhe rrahim fort të verdhat e vezëve me sheqerin.
 • Shtojmë me ngadalë miellin e situr duke e alternuar me vajin dhe kosin. Në një enë tjetër rrahim të bardhat e vezëve, derisa të arrijmë një shkumë. Bashkojmë edhe këto me masën e përgatitur më parë. E trazojmë me ngadalë.
 • Shtojmë edhe dardhat e prera në copa. E hedhim masën e përgatitur në një tavë të rrumbullakët, të lyer me pak gjalpë e miell. E pjekim ëmbëlsirën në furrë 170°C përreth 45 minuta.
 • Më pas e lemë tortën të ftohet, e heqim nga tava, e presim në copa dhe e shërbejmë.

Ju bëftë mirë

0 Shares
5 comments
 1. A munde ne vend te “dardhave” te vendojm “molla” e pres pergjigjen tuaj sa me shpejt.ju uroj per qdo recete qe e shfaqni ne ekran dhe me keni ndihmuar shume ju faleminderit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Crème caramel me video

Crème caramel është një nga ëmbëlsirat qe nuk mund ti rezistohet. Vetëm me 3 përbërës kryesor dhe duke ndjekur këshillat në videon që kemi publikuar në kanalin e ArtiGatimit ne Youtube do të përgatisni një recetë fantastike.

Torta zebër me çokollatë

Kjo tortë është një ëmbëlsirë shume e mirë, e lehtë, e butë dhe e shpejtë, gatuhet me pak përbërës. Kjo ëmbëlsirë është e veçantë dhe e bukur në prerje se ngjan me zebrën dyngjyrëshe. Të gjithë do të zbaviten dhe do të kënaqen me këtë tortë.

Bakllava me fistikë dhe sherbet shije limoni

Bakllava me fistike (pistachio) e shkrifet dhe sherbet në shije limoni. Një kombinim i mrekullueshëm për këtë recetë për bakllava të shpejtë. Përdorimi i petëve te holla filo e lehtëson disi punën dhe alternimi me frutat e thata e bën shumë të dëshirueshme këtë ëmbëlsirë.

Semifreddo me luleshtrydhe

Një fetë ëmbëlsire semifreddo me luleshtrydhe është ideale për të mbyllur një mbrëmje me një shije delikate dhe aromatike. Receta e kësaj ëmbëlsire është shumë e thjeshte, le të ndjekim hapat e përgatitjes.

Zupa angleze – Receta Klasike

Zupa angleze pavarësisht emrit është një ëmbëlsirë italiane ku përbërësit kryesorë janë pandispanjë dhe kremi pastiçer. është shumë e përhapur në qendër të vendit por nga zona në zonë kjo ëmbëlsirë ka ndryshime.