Ëmbëlsirë me fruta dhe krem pastiçerie

Një recetë për ëmbëlsirë të freskët dhe si gjithmonë në listën time të preferuar. Kjo tartë me fruta dhe krem pastiçerie është fantastike për çdo okazion.

Ëmbëlsirë me fruta dhe krem pastiçerie

Përbërësit

 • 300 gr <a href="http://www.artigatimit.com/2014/07/receta-per-brumin-e-shkrifet-pasta-frolla/" title="Receta për brumin e shkrifët pasta frolla">brumë te shkrifet (lexo recetën)
 • 250 gr krem pastiçerie shiko video recetën
 • 70 gr luleshtrydhe
 • 1 banane
 • 2 kiwi
 • 1 portokall
 • 1 mollë

Përgatitja

 • Pasi kemi përgatitur brumin e shkrifet (Brumi Frolla) e lëmë të pushoje në frigorifer për 30 minuta. Ndërkohë vazhdojmë me përgatitjen e kremit të pastiçerisë, ku këtu mund të shikoni dhe video recetën.
 • Pasi brumi ka pushuar, e marrim dhe e hapim në madhësinë e tavës pa përdorur miell shtesë. E shtrojmë në tavë dhe e pjekim në temperaturën 180°C përafërsisht për 20 minuta.
 • Pasi është pjekur dhe ftohur, sipër i shtrojmë kremin e pastiçerisë të ftohtë. E hapim mirë në të gjithë sipërfaqen.
 • Në hapin tjetër lajmë dhe qërojmë frutat. I presim në feta të vogla dhe i rendisim sipër ëmbëlsirës tonë. Tek portokalli duhet te marrim vetëm pjesën e brendshme. Sipas dëshirës për më shumë shkëlqim mund ta lyeni me xhelatinë ushqimore.
 • Ëmbëlsirën e përgatitur e lëmë të pushojë në frigorifer për 30 minuta dhe më pas e presim në copa dhe e shërbejmë.

Notes

Përgatitja e Ëmbëlsirës

Ju bëftë mirë!

embelsire me fruta krem-pasticerie-artigatimit-receta-gatimi-2

253 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Pandispanjë e sherbetosur

Pandispanja është baza e shumë ëmbëlsirave, si për shembull receta për trilece, x dhe x. Një mënyre tepër e thjeshte për të shërbyer pandispsanjën është dhe sherbetosja e saj. Kjo është një recetë tradicionale e vjetër që dikur përgatitej nëpër dasma në zonën e Myzeqesë.

Kek me kungull të verdhë

Receta për ëmbëlsirë kek me kungull është shpejtë për tu përgatitur dhe shumë e shijshme! Për këtë kek kemi përdorur kungull të verdhë, pasi karakteristikë e tij është se mund të bëhet brumë dhe i jep shumë butësi ëmbëlsirës.

Reçel me Kajsi

Janë të shumta recetat për reçel në faqen e Arti Gatimit. Reçel me kajsi i shtohet kësaj liste. Për mëngjes kjo ëmbëlsirë do ju kapi ngarkesën e duhur për një ditë plot energji. Reçelin me kajsi mund ta përdorni edhe për përgatitjen e ëmbëlsira të ndryshe apo krostatave.

Tortë me dardhë

Torta me dardhë është një ëmbëlsirë që mund ta hamë në çdo moment, për mëngjes të shoqëruar me një gotë qumësht ose mbas dite me një filxhan çaji. Pëlqehet nga të gjithë, fëmijë e të rritur. Ka shumë receta për të gatuar këtë ëmbëlsirë. Ne sot kemi zgjedhur një recetë të thjeshtë e shumë të shpejtë.