Embëlsira
Shkruaj një koment

Ëmbëlsirë me fruta dhe krem pastiçerie

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 6

Një recetë për ëmbëlsirë të freskët dhe si gjithmonë në listën time të preferuar. Kjo tartë me fruta dhe krem pastiçerie është fantastike për çdo okazion.

Përbërësit për Ëmbëlsirë me fruta dhe krem pastiçerie


Përgatitja e Ëmbëlsirës

Pasi kemi përgatitur brumin e shkrifet (Brumi Frolla) e lëmë të pushoje në frigorifer për 30 minuta. Ndërkohë vazhdojmë me përgatitjen e kremit të pastiçerisë, ku këtu mund të shikoni dhe video recetën.

receta krem pasticerie artigatimit-receta-gatimi-embelsira

Pasi brumi ka pushuar, e marrim dhe e hapim në madhësinë e tavës pa përdorur miell shtesë. E shtrojmë në tavë dhe e pjekim në temperaturën 180°C përafërsisht për 20 minuta.

Pasi është pjekur dhe ftohur, sipër i shtrojmë kremin e pastiçerisë të ftohtë. E hapim mirë në të gjithë sipërfaqen.

embelsire me fruta receta-gatimi-shqip

Në hapin tjetër lajmë dhe qërojmë frutat. I presim në feta të vogla dhe i rendisim sipër ëmbëlsirës tonë. Tek portokalli duhet te marrim vetëm pjesën e brendshme. Sipas dëshirës për më shumë shkëlqim mund ta lyeni me xhelatinë ushqimore.

Ëmbëlsirën e përgatitur e lëmë të pushojë në frigorifer për 30 minuta dhe më pas e presim në copa dhe e shërbejmë.

Ju bëftë mirë!

embelsire me fruta krem-pasticerie-artigatimit-receta-gatimi-2

Shkruani komentin tuaj - Komente