Embëlsira
Shkruaj një koment

Biskota Akullore + Foto Recetës

Përgatitja: 30 min - Sasia: 4 Persona

Këto biskota akullore janë ideale për ditët e nxehta verore. Akullore me panna kremoze të mbyllura në dy biskota të buta. Për shijen kemi zgjedhur akullore vanilje dhe manaferra.

Përbërësit për Biskota Akullore + Foto Recetës


  • 250 mL panna

  • 60 gram sheqer

  • 2 të bardha veze

  • 20 biskota

  • esence vanilje

  • 20 gr manaferra


Përgatitja për biskota akullore

Hedhim pannën në një enë të ftohtë dhe e rrahim me rrahësin elektrik për gati 10 minuta. Me pas e fusin në frigorifer.
Sheqerin dhe vezët i rrahim me rrahësin elektrik në një enë tjetër për gati 15 minuta, derisa të bëhet marengë. I bashkojmë të dyja masat, panën e rrahur me vezët duke i përzier ngadalë me ndihmën e të një shpatulle. Masën e vendosim në frigorifer për disa minuta.Masën e ndajmë në dy pjesë. Në një pjesë hedhim pak esencë vanilje, ndërsa në tjetrën hedhim manaferrat dhe e trazojmë.
Në një tavë katrore shtrojmë qeske kuzhine dhe vendosim radhë gjysmat e biskotave.
Sipër hedhim akulloren e përgatitur. Do të kemi parasysh që në gjysmën e rreshtave të vendosim masën me ngjyrë dhe në gjysmën tjetër masën e bardhë me vanilje.

E hapim mirë masën me shpatull dhe sipër vendosim biskotat njëra pas tjetrës.
Tavës sipër i vendosim përsëri qeske kuzhine dhe e futim në frigorifer për 3-4 orë.

Biskota akullore pothuajse janë gati. Mjafton ti presim sipas formave të biskotave dhe ti shërbejmë.

Ju bëftë mirë!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente