Embëlsira
Shkruaj një koment

Semifreddo me luleshtrydhe

Përgatitja: 35 min - Pjekja: 5 min - Sasia: 4 Persona

Një fetë ëmbëlsire semifreddo me luleshtrydhe është ideale për të mbyllur një mbrëmje me një shije delikate dhe aromatike. Receta e kësaj ëmbëlsire është shumë e thjeshte, le të ndjekim hapat e përgatitjes.


Përbërësit për Semifreddo me luleshtrydhe


  • 500 gr luleshtrydhe

  • 100 gr sheqer

  • 200 ml pana e freskët

  • 2 të bardha veze

  • 10 gr xhelatinë

  • 20 ml ujë

  • 1 lugë gjellë lëng limoni


Përgatitja

Në fillim futim xhelatinën në një gotë me ujë të ftohtë, të cilën do e bashkojmë me sheqerin.
Luleshtrydhet i lajmë mirë në ujë të rrjedhshëm dhe i pastrojmë nga bishtat. Një pjesë të luleshtrydheve i presim ne rrathë dhe i vendosim anash enës ku më pare kemi shtruar qeskë kuzhine.

Sheqerin e vendosim në zjarre se bashku me 20 ml ujë dhe ndërkohë fillojmë të rrahim të bardhat e vezëve. Pasi sheqeri ka shkrirë shtojmë xhelatinën dhe e hedhim ndërkohe të nxehtë tek të bardhat e vezëve dhe vazhdojmë rrahjen derisa të formohet merenge.


Luleshtrydhet e mbetura i grijmë imët dhe hedhim gjysmë luge limoni, dhe të gjithë masën e hedhim tek vezët e rrahura. E trazojmë më kujdes të gjithë përbërjen e semifreddo me luleshtrydhe.

Masën e përzier e hedhim tek forma ku kemi shtruar luleshtrydhe. Semifreddo me luleshtrydhe duhet të pushojë në frigorifer për të paktën 4 orë.

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente