Semifreddo me luleshtrydhe

Një fetë ëmbëlsire semifreddo me luleshtrydhe është ideale për të mbyllur një mbrëmje me një shije delikate dhe aromatike. Receta e kësaj ëmbëlsire është shumë e thjeshte, le të ndjekim hapat e përgatitjes.

Semifreddo me luleshtrydhe

Prep Time35 minutes
Cook Time5 minutes
Frigorifer4 hours
Total Time4 hours 40 minutes
Course: Dessert
Cuisine: Global
Keyword: embelsire
Sasia: 4 persona
Kalori: 190kcal

Përbërësit

 • 500 gr luleshtrydhe
 • 100 gr sheqer
 • 200 ml pana e freskët
 • 2 të bardha veze
 • 10 gr xhelatinë
 • 20 ml ujë
 • 1 lugë gjellë lëng limoni

Përgatitja

 • Në fillim futim xhelatinën në një gotë me ujë të ftohtë, të cilën do e bashkojmë me sheqerin.
 • Luleshtrydhet i lajmë mirë në ujë të rrjedhshëm dhe i pastrojmë nga bishtat. Një pjesë të luleshtrydheve i presim ne rrathë dhe i vendosim anash enës ku më pare kemi shtruar qeskë kuzhine.
 • Sheqerin e vendosim në zjarre se bashku me 20 ml ujë dhe ndërkohë fillojmë të rrahim të bardhat e vezëve. Pasi sheqeri ka shkrirë shtojmë xhelatinën dhe e hedhim ndërkohe të nxehtë tek të bardhat e vezëve dhe vazhdojmë rrahjen derisa të formohet merenge.
 • Luleshtrydhet e mbetura i grijmë imët dhe hedhim gjysmë luge limoni, dhe të gjithë masën e hedhim tek vezët e rrahura. E trazojmë më kujdes të gjithë përbërjen e semifreddo me luleshtrydhe.
 • Masën e përzier e hedhim tek forma ku kemi shtruar luleshtrydhe. Semifreddo me luleshtrydhe duhet të pushojë në frigorifer për të paktën 4 orë.

Ju bëftë mirë!

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Hallvë fshati – Ëmbëlsirë

Kjo hallvë është një pjatë e 'varfër' dhe e thjeshtë. Këtë recetë na e gatuante gjyshja kur nuk kishte shumë përbërës në dispozicion. Një ëmbëlsire e thjeshtë dhe e mirë sidomos ne ato raste kur keni pak kohe ne dispozicion për te gatuar!