Embëlsira
Shkruaj një koment

Akullore me pana

Përgatitja: 1 h - Pjekja: 20 min - Sasia: 4 Persona

Akullore me pana e përgatitur në shtëpi ka shumë avantazhe pozitive. Produktet mund ti zgjedhim cilësorë dhe mund të përgatitet pa shtuar konservantë ose ngjyrues ushqimorë.

Përbërësit për Akullore me pana


  • 120 ml pana e freskët

  • 240 ml qumësht

  • 80 g sheqer

  • 10 ml esencë vaniljë

  • fruta të stinës


Përgatitja e akullorë me pana

Në një enë hedhim qumështin së bashku me pana dhe esencën e vaniljes. Për një shije më të fortë ju këshillojmë të përdorni një shkop vanilje, duke e ndarë në mes dhe duke hedhur në masë farat e saj.

Masën për akullore me pana e vendosim në zjarre të ulët dhe duke e përzier vazhdimisht. Hedhim sheqerin e trazojmë mirë dhe lëmë për 5 minuta të tjera në zjarre. E heqim nga zjarri dhe lëmë të ftohet.

Hedhim masën e ftohur në enën e akullores dhe aktivizojmë makinerinë e akullores për 30 minuta. çdo 10 minuta duhet ta ndalojmë dhe ta përziejmë mirë duke hequr bordin që të mos formohet akulli.

Pasi akullore me vanilje merr një formë homogjene dhe të plotë, e hedhim nëpër enë dhe e vendosim në frigorifer në ngrirje. E lëmë të pushojë për të paktën 2 orë në frigorifer.

Akullore me vanilje është gati, përpara se ta shërbejmë duhet ta lëmë për disa çaste në temperaturë ambienti dhe sipër shtojmë fruta sipas dëshirës.

Pana e freskët mund ta gjeni edhe me emrin ajkë. Lexo recetën për të përgatitur akullore me vanilje, akullore me çokollatë ose tiramisu akullore.

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente