Embëlsira
Leave a comment

Akullore me pana

Akullore me pana e përgatitur në shtëpi ka shumë avantazhe pozitive. Produktet mund ti zgjedhim cilësorë dhe mund të përgatitet pa shtuar konservantë ose ngjyrues ushqimorë.

Akullore me pana

Prep Time40 mins
Cook Time20 mins
Frigorifer2 hrs
Total Time3 hrs
Course: Dessert
Cuisine: Mediterranean
Keyword: embelsire
Sasia: 4 persona
Kalori: 180kcal

Përbërësit

  • 120 ml pana e freskët
  • 240 ml qumësht
  • 80 g sheqer
  • 10 ml esencë vaniljë
  • fruta të stinës

Përgatitja

  • Në një enë hedhim qumështin së bashku me pana dhe esencën e vaniljes. Për një shije më të fortë ju këshillojmë të përdorni një shkop vanilje, duke e ndarë në mes dhe duke hedhur në masë farat e saj.
  • Masën për akullore me pana e vendosim në zjarre të ulët dhe duke e përzier vazhdimisht. Hedhim sheqerin e trazojmë mirë dhe lëmë për 5 minuta të tjera në zjarre. E heqim nga zjarri dhe lëmë të ftohet.
  • Hedhim masën e ftohur në enën e akullores dhe aktivizojmë makinerinë e akullores për 30 minuta. çdo 10 minuta duhet ta ndalojmë dhe ta përziejmë mirë duke hequr bordin që të mos formohet akulli.
  • Pasi akullore me vanilje merr një formë homogjene dhe të plotë, e hedhim nëpër enë dhe e vendosim në frigorifer në ngrirje. E lëmë të pushojë për të paktën 2 orë në frigorifer.
  • Akullore me vanilje është gati, përpara se ta shërbejmë duhet ta lëmë për disa çaste në temperaturë ambienti dhe sipër shtojmë fruta sipas dëshirës.

Notes

Pana e freskët mund ta gjeni edhe me emrin ajkë. Lexo recetën për të përgatitur akullore me vanilje, akullore me çokollatë ose tiramisu akullore.

Ju bëftë mirë!

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating

Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments