Embëlsira, Receta për Fëmijë
Shkruaj një koment

Lëpirëse të ftohta pjepri

Përgatitja: 15 min - Sasia: 4

Për të bërë të lumtur fëmijët tuaj në këto ditë të nxehta ku ka më mirë se sa një lëpirëse akulli të bërë nga vetë ju. Mjaftojnë vetëm 10 minuta për përgatitjen e këtyre ëmbëlsirave që s’janë gjë tjetër veçse fruta të grira e të ngrira. Duke qenë si akullore fëmijët do ti hanë me qejf këto fruta.

Përbërësit për Lëpirëse të ftohta pjepri

    Për 10 lëpirëse akulli

  • 800 gr pjepër

  • 100 gr sheqer

  • 4-5 lugë gjelle kos të bardhë


Format

Mund ti gjeni në çdo supermerkato tek artikujt e kuzhinës.
receta-akullore-shtepie-ice-cream-lepirese-pjeper-c

Përgatitja

Presim pjeprin, e qërojmë dhe i heqim farat në mes.
Presim pjeprin në copa të vogla dhe e hedhim në një grirës elektrik (mikser). Shtojmë sheqerin dhe kosin dhe fillojmë ta grijmë derisa të arrijmë një masë homogjene.

receta-akullore-shtepie-ice-cream-lepirese-pjeper-d

Masën e përgatitur e hedhim në format përkatëse të cilat i kemi futur paraprakisht në frigorifer.
Vendosim format në ngrirje për të paktën 3 orë.
Më pas heqim lëpirëset nga format dhe i servirim.

Ju bëftë mirë!

receta-akullore-shtepie-ice-cream-lepirese-pjeper-b

receta-akullore-shtepie-ice-cream-lepirese-pjeper-e

Shkruani komentin tuaj - Komente