Bajadera

Kjo është një ëmbëlsirë shumë e shijshme, e shpejtë dhe paraqitet bukur në pjatë.

Bajadera

Përbërësit

 • 200 gr arra të bluara
 • 300 gr biskota keksa Pllazma ose Petit Beure të bluara
 • 250 gr margarinë apo gjalpë në temperaturë ambienti
 • 1 gotë sheqer me 12 gotë ujë 1 gotë = 150 gr
 • 300 gr çokollatë

Përgatitja

 • Ne një enë të thellë hedhim keksat,arrat si dhe margarinën e zbutur. Në një tenxhere ziejmë ujin me sheqer deri sa sheqeri të shkrihet,e lemë pak që të ftohet dhe e hedhim në enën tjetër për ta përzier së bashku me masën e keksave deri sa te fitojmë një masë homogjene.
 • Shkrijmë në banjomaria 200 gr çokollatë. Kur të shkrihet e largojmë nga zjarri dhe e bashkojmë me masën që kemi përgatitur më parë. I trazojmë mirë derisa të bashkohen mirë të gjithë përbërësit.
 • E hedhim masën e përgatitur në një enë katrore.
 • Pjesën tjetër të çokollatës (100 gr) që na ka mbetur, e shkrijmë në banjomaria me pak margarinë dhe e hedhim mbi bajader. E shpërndajmë mirë e më pas e fusim në frigorifer që të ftohet mirë.
 • Më pas e nxjerrim nga frigoriferi vetëm në momentin kur do ta servirim.
 • E hedhim në pjata dhe e shërbejmë të shoqëruar me akullore ose e shijojmë ashtu siç është.

Notes

Përgatitja e Bajaderave

Ju bëftë mirë!

bajadera-receta-gatimi-food-recipe-free-foto-table

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Revani me limon

Revani me limon është një nga ato ëmbëlsirat me një shije delikate dhe aromë të freskët limoni që do t'ju magjepsë në copën e parë. Një ëmbëlsirë për tu provuar pasi është shumë ndryshe nga të tjerat, të lë një gojë një shije butësie.

Receta për Karamel

Kjo salcë karameli është shumë e mirë dhe mund ta përdorim mbi akullore, mbi torta e ëmbëlsira të ndryshme. Ka disa receta për përgatitjen e salcës së karamelit, por receta e mëposhtme na kënaqi më shumë me rezultatin e arritur.

Torta zebër me çokollatë

Kjo tortë është një ëmbëlsirë shume e mirë, e lehtë, e butë dhe e shpejtë, gatuhet me pak përbërës. Kjo ëmbëlsirë është e veçantë dhe e bukur në prerje se ngjan me zebrën dyngjyrëshe. Të gjithë do të zbaviten dhe do të kënaqen me këtë tortë.

Mini Croissant me çokollatë

Këto mini croissant janë zgjidhja më ë shpejtë kur duam diçka të ëmbël. Të përgatitur më brumin sfoglia, recetë e ngjashme me brioche me nutella. Për këtë recetë mund të përdoret edhe brumi sfogliat i gatshëm nëse nuk e keni përgatitur më parë, recetën e gjeni tek kategoria recetat bazë.