Embëlsira
Shkruaj një koment

Ëmbëlsirë kek me arre kokosi

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4

Kjo është një recetë shumë e thjeshtë për të përgatitur ëmbëlsire kek e lehtë. Kjo është një nga ëmbëlsirë që përgatitet në ishujt dhe brigjet afrikane.


Përbërësit për Ëmbëlsirë kek me arre kokosi


  • 125 gr gjalpë i bute

  • 150 gr sheqer

  • 3 veze

  • 75 gr miell

  • 125 gr miell arre kokosi

  • 1-2 shkopinj vanilje ose (1-2 pako pluhur vanilje)

  • pak rum (fakoltative)


Përgatitja emblelsires kek

Në një enë hedhim gjalpin e bute së bashku me sheqerin. Me rrahësin elektrik ose me rrahëse te thjeshte i përziejmë së bashku. Shtojmë vezët një e nga një duke trazuar.
Në hapin tjetër, shtojmë miellin e situr mirë. Shtojmë edhe vaniljen dhe pak rum ( nëse ju pëlqen) dhe në fund arrën e kokosit.

embelsire kek arre kokosi artigatimit gatuaj

Pasi i kemi përzier mirë të gjithë përbërësit, hedhim masën e përgatitur në një tavë të lyer paraprakisht me gjalpë për të evituar ngjitjen.

embelsire kek arre kokosi-artigatimit kuzhina shqiptare
Ëmbëlsirën e fusim në furrë të nxehte paraprakisht në 180 gradë C. Pjekja duhet të zgjasë rreth 30-35 minuta (në varësi të furrës).

Pas pjekjes ëmbëlsirën kek e lemë të ftohet dhe më pas i hedhim siper arre kokosi te grire. Ndajmë kekun në copa në formë kubi dhe e shërbejmë.

Ju bëftë mirë!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente