Torta zebër me çokollatë

161 Shares
161
0
0
Kjo tortë është një ëmbëlsirë shume e mirë, e lehtë, e butë dhe e shpejtë, gatuhet me pak përbërës. Kjo ëmbëlsirë është e veçantë dhe e bukur në prerje se ngjan me zebrën dyngjyrëshe. Të gjithë do të zbaviten dhe do të kënaqen me këtë tortë.

Torta zebër me çokollatë

Përbërësit

 • 300 gr miell
 • 150 gr niseshte patateje
 • 130 ml qumësht
 • 150 gr gjalpë
 • 6 vezë
 • 210 gr sheqer
 • pak vanilje pluhur
 • 1 pako maja për ëmbëlsira
 • 40 gr kakao pluhur
 • pak kripë të hollë

Përgatitja

 • Në një enë të madhe hedhim sheqerin dhe gjalpin në temperaturë ambienti. I rrahim me rrahësin elektrik. Më pas hedhim vezët dhe pak kripë e vazhdojmë ti rrahim. Shtojmë dhe miellin, 110 gr niseshte, vaniljen dhe majanë. Më pas shtojmë dhe qumështin. E trazojmë mirë.
 • Ndajmë masën e përgatitur në dy pjesë të barabarta. Në njërën shtojmë kakaon e në tjetën niseshtenë e mbetur. Marrim një tavë të rrumbullakët, e lyejmë me pak miell e gjalpë që të mos ngjitet e fillojmë të hedhim në të dy lugë me përbërjen e bardhë, sipër hedhim 2 lugë nga ajo me kakao, më pas përsëri 2 lugë të bardhë e vazhdojmë kështu me radhë deri sa të mbarojë e gjithë përgatitja.
 • E pjekim tortën në furrë 180° C perreth 40 minuta.

Notes

Përgatitja e tortës

Ju bëftë mirë

161 Shares
18 comments
 1. ju falenderojme shume per keto receta fantastike dhe ju urojme shume suksese dhe pune te palodheshme gjithe ekipit tuaj,une jisha veten nje pyetje pa si ketu keku nuk permban sheqer ,pyetja eshte keshtu ,k vetem kripe apo keni harruar ta cekni sheqerin ju lutem me ktheni pergjgjen se mezi prse ta beje kete kek cdo te mire nga Erva

 2. Me falni, a mund te publikoni ndonje viedo gjate hedhjes se brumit ne tave se kam frike se nuk do te di ti bej ketoo larat kaq bukur sa ju… !

 3. Me falni a mund te publikoni ndonje video e ta shoh se si e hudhnii brumin ne tave se kam frike se nuk do te di ti bej ato laratt kaq bukur sa juu!!

  1. Se shpejti do te mundohemi ta bejme nje video, por eshte shume e thjeshte. Provojeni, s’ka problem se ne fillim vjen pak shtrember, rendesi ka te jete e mire….

 4. vanilj pluhur a po mendon vanilin sheqer qe e shte e kunderta e pecives apo?dhe 1 bakine per embelsir a po mendon pecive per fryrje?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Receta ëmbëlsirë e mbushur me krem

Kjo ëmbëlsirë e mbushur me krem është ideale për të festuar ditëlindje apo festa të tjera, ose thjeshtë një copë ëmbëlsirë pas darkës. Përgatitja e kësaj ëmbëlsirës mbushur me krem është shumë e thjeshtë dhe shtresa kryesore ngjan si një pandispanjë.

Hallvë fshati – Ëmbëlsirë

Kjo hallvë është një pjatë e 'varfër' dhe e thjeshtë. Këtë recetë na e gatuante gjyshja kur nuk kishte shumë përbërës në dispozicion. Një ëmbëlsire e thjeshtë dhe e mirë sidomos ne ato raste kur keni pak kohe ne dispozicion për te gatuar!

Video Receta për Kadaif

Në vijim keni mundësi të ndiqni me video përgatitjen për Kadaif. Ne e kemi përgatitur kadaifin në një mënyrë pak më të veçantë, duke i bërë rolè copat. Kjo mënyrë përgatitje ka një paraqitje më interesante si dhe mbushja qëndron në brendësi dhe pas sherbetosjes.

Receta për Bakllava Shqiptare

Bakllavaja është një ëmbëlsirë shumë e njohur në vendet ballaknike dhe jo vetëm. Kjo ëmbëlsirë është e bërë me petë të mbushura me arra, (bajame, lajthi,pistak në disa vende), dhe e regjur me sherbet ose mjaltë në disa vende të tjera. Thuhet që origjina e bakllavasë vjen nga Turqia. Në ditët e sotme kjo ëmbëlsirë është e njohur nga të gjithë.