Embëlsira
Shkruaj një koment

Tortë e thjeshtë me mollë

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 40 min - Sasia: 6

Torta me mollë është një nga ato tortat që nuk mund ti rezistosh dot. Kjo është një recetë shumë e shpejtë dhe e thjeshtë dhe në pak kohë do të kënaqeni me shijen e kësaj ëmbëlsire.

Përbërësit për Tortë e thjeshtë me mollë


  • 3 kokrra mollë

  • 5 vezë

  • 400 g miell

  • 300 g sheqer

  • 150 ml vaj kikiriku

  • 200 ml qumësht

  • 1 pako maja për ëmbëlsira

  • 1 lugë sheqer ngjyrë kafeje

  • pak lëng limoni

  • pak sheqer pluhur


Përgatitja e tortës me Mollë

Si fillim qërojmë mollët dhe i ndajmë në feta të vogla.
(Nëse keni një robot elektrik mund ti hidhni të gjithë përbërësit në të me radhë në të dhe e përzieni për disa minuta derisa të gjithë përbërësit të jenë bashkuar mirë.)

Marrim një enë qelqi ku hedhim fillimisht vezët me sheqerin dhe i rrahim mirë me rrahësin elektrik ose me rrahëse vezësh. Pasi janë përzier mirë shtojmë miellin e situr mirë e të përzier me majanë. Njëkohësisht me miellin shtojmë edhe vajin duke e alternuar. E trazojmë ngadalë dhe shtojmë pak nga pak qumështin. Nëse e shohim që masa është shumë e thatë mund të shtojmë pak qumësht më tepër dhe anasjelltas, nëse shohim që masa është e shumë qullët shtojmë pak miell. Përziejmë përbërësit mirë derisa të arrijmë një masë homogjene.

torte me molle-receta gatimi per embelsira - Arti Gatimit

Marrim formën dhe e lyejmë me pak gjalpë e miell që të mos ngjit dhe hedhim në të masën e përgatitur.
Sipër i shtojmë fetat e mollës të cilat në fund i spërkatim me pak sheqer ngjyrë kafeje.

Vendosim tavën në furrë dhe e lemë të piqet përreth 30-40 minuta.

Heqim tortën nga furra dhe e lemë të ftohet më pas e vendosim në një pjatancë dhe e spërkasin me sheqer pluhur.
Presin ëmbëlsirën në copa dhe e shërbejmë në pjata e mund ta shoqërojmë edhe me pak pana të rrahur.

Ju bëftë mirë!

torte me molle-receta gatimi per embelsira te thjeshta

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente