Bombica

68 Shares
66
0
2
Ka disa mënyra për përgatitjen e bombica, por kemi sjellë një recetë të thjeshtë dhe të shijshme. Produktet mund ti gjeni në super market BigMarket, përfshire dhe kakaon biologjike.

Bombica

Prep Time25 mins
Cook Time15 mins
Resting2 hrs
Total Time2 hrs 40 mins
Course: Dessert
Cuisine: Global
Keyword: embelsire
Sasia: 10 persona
Kalori: 247kcal

Përbërësit

 • 200 gr biskota
 • 50 gr gjalpë
 • 35 gr kakao Bio nga Big Market
 • 120 gr miell arrë kokosi
 • 100 ml panna e freskët ajkë qumështi
 • 60 gr sheqer pluhur

Përgatitja

 • Për të përgatitur bombica si fillim duhet të grijmë biskotat. Mund ti grijmë në robot kuzhine ose mund ti fusim në një qeskë kuzhine dhe i shtypim imët.
 • Në një enë hedhim gjalpin së bashku me sheqerin pluhur. Duhet ti rrahim derisa të përftojmë një masë në formë kremi. Shtojmë më pas dhe biskotat e grira dhe rreth 75 gr nga mielli i arrës kokosit. E trazojmë masën dhe me pas shtomë kakao se bashku me ajkën e qumështi (panna).
 • Përziejme masën dhe me pas e lemë të pushoj në frigorifer për të paktën 15 minuta.
 • Masa për bombica është gati, me ndihmën e një luge marrim pjesë dhe formojmë toptha të vegjël. I kalojmë më pas në miellin e arrës së kokosit. Vazhdojmë kështu për të gjithë masën e ngelur.
 • Bombicat duhet ti lëmë të pushojnë në frigorifer për të paktën 2 orë. I shërbejmë duke shoqëruar kafe ose pasdite mes miqsh.

Receta për bombica me banane

Ju bëftë mirë!

*Të gjithë përbërësit i gjeni në supermekatin BigMarket!

68 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Embëlsirë me çokollatë dhe amareta

Kjo është një ëmbëlsirë që hahet me lugë. Përgatitet me amareta, kakao, vezë, qumësht dhe e mbuluar sipër me karamel. Mund ta zbukurojmë me amareta sipër. Është me të vërtetë një ëmbëlsirë e shijshme që ia vlen mundimi i përgatitjes.

Embëlsirë me grurë – Ashure

Ashurja është një ëmbëlsirë me origjinë turke por që në Shqipëri është shumë e njohur. Kjo lloj ëmbëlsirë është e përgatitur kryesisht me drithëra, fruta të thata e arra. Nuk ekziston një recetë e mirëfilltë për përgatitjen e ashures, mund të variojë nga krahina në krahinë e nga familja në familje. Në vendin tonë kjo ëmbëlsirë është e përgatitur kryesisht me grurë e ne po japim këtë recetë

Granita me luleshtrydhe të freskëta

Granita me luleshtrydhe është një pije e freskët, idealë për stinët e nxehta. Përgatitja e granitës është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Koha që të ngrijë në frigorifer dhe granita me luleshtrydhe është gati.

Receta per Tiramisu

Tiramisuja është ëmbëlsira italiane më e njohur në gjithë botën. Thuhet se kjo ëmbëlsirë e ka origjinën në Siena (Toskanë). Rreth shekullit të XVII disa pastiçierë vendosën të përgatisnin një ëmbëlsirë në nderim të Dukës së Toskanës Cosimo de Medici. Ata menduan të bënin një ëmbëlsirë me përbërës të thjeshtë, por jashtëzakonisht e shijshme. Ka shumë legjenda për origjinën e tiramisusë, por ajo që ka rëndësi është fakti që kjo lloj ëmbëlsire është dhe do të mbetet një nga ëmbëlsirat më të mira italiane.

Strudel me mollë

Strudel me mollë është një ëmbëlsirë tipike e zonës së Trentino në Itali. Kjo ëmbëlsirë konsiston në një role brumi i mbushur me mollë dhe rrush të thatë. Recetë e shijshme, e ëmbël, me kosto të lirë dhe e shpejtë për tu përgatitur.

Krostat me krem limoni

Jo vetëm për dashamirësit e limonit, krostat me krem limoni ka një shije delikate dhe shume aromatike. Kjo ëmbëlsirë me krem mund të përgatitet me brumin frolla në pak minuta.