Receta për brumë sheqeri

Brumi i sheqerit ose 'fondant' është pjesa e sipërme me të cilën zbukurohen tortat ose 'cup cakes'. Veçantia e këtij brumi është që modelohet lehtë sepse ngjan me plastelinën, por kur thahet mban formën e dhënë. 'Fondant' s'është gjë tjetër veçse sheqer pluhur, ujë e glukoz sheqeri dhe për vetë përbërësit mund të ruhet për shumë kohë.

Receta për brumë sheqeri

Përbërësit

 • 450 gr sheqer pluhur
 • 50 gr mjaltë ose glukoz
 • 30 gr ujë
 • 5 gr tutkall peshku

Përgatitja

 • Si fillim presim tutkallin e peshkut në copa të vogla dhe e vendosim në një enë me ujin që të regjet përreth 10 minuta. Më pas e hedhim në një tenxhere ku shtojmë dhe glukozën ose mjaltin.
 • I lemë të shkrijnë në zjarr të ngadaltë duke i trazuar vazhdimisht. Duhet të kemi kujdes që masa mos të ziejë, duhet vetëm të shkrijnë mirë të gjithë përbërësit.
 • Heqim tenxheren nga zjarri dhe shtojmë ngadalë sheqerin pluhur duke e trazuar vazhdimisht. Më pas e hedhim masën e përgatitur mbi tavolinën e punës ku e kemi spërkatur me sheqer pluhur. Vazhdojmë të shtojmë sheqer e ta përziejmë.
 • Në fillim do të na duket shumë ngjitëse nëpër duar por duke e vazhduar ta ngjeshim mirë do ta shohim një do të arrijmë një masë të butë, homogjene si brumë. Nëse e shohim që masa është akoma ngjitëse mund të shtojmë akoma sheqer pluhur derisa masa të bëhet brumë e të mos ngjitet nëpër gishta.
 • Në këtë moment brume sheqeri është gati. Mund të ngjyrosim brumin e sheqerit me ngjyrues të ndryshëm në varësi të temës së tortës që do të përgatisim.

Notes

Në fakt kjo lloj tradite për zbukurimin e tortave me 'fondant' vjen që nga epoka Viktoriane në Angli ku përdorej për tiu dhënë tortave një pamje sa më të bukur e që të ruheshin sa më mirë.
Zbukurimi i tortave është një art më vete. Duhet të jesh praktikuar shumë e të kesh fantazi që të arrish të zbukurosh torta. Personat që merren me zbukurimin e tortave quhen Cake Designer.

Video Receta për Brumë Sheqeri

http://youtu.be/CMJzsMmYtTw

Përgatitja

Gatim të mbarë!

0 Shares
5 comments
  1. Ju lutem pasi nuk mundem tegjej xhelatinen si ne sajtin tuaj a ben te perdori xhelatinen ne forme pluhuri qe eshte ne qese si te pecives(bakines)?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Reçel qershie

Qershitë janë një frutë i shijshëm dhe i përshtatshëm në shumë receta. Muaji maji është muaji në të cilën fillojnë të piqen qershitë. Nëse kemi një sasi të madhe mund ti bëjmë reçel dhe ta ruajmë për muajit e mëvonshëm.

Kek i thjeshtë

Këtë recetë për kek e ka dërguar një admiruese faqes ArtiGatimit dhe që e falënderojmë pa masë. Nisur nga titulli, kek i thjeshte, mund të përgatitet në një kohë të shkurtër dhe rezultati është mahnitës. Ja se çfarë na duhen.

Receta ëmbëlsirë e mbushur me krem

Kjo ëmbëlsirë e mbushur me krem është ideale për të festuar ditëlindje apo festa të tjera, ose thjeshtë një copë ëmbëlsirë pas darkës. Përgatitja e kësaj ëmbëlsirës mbushur me krem është shumë e thjeshtë dhe shtresa kryesore ngjan si një pandispanjë.

Luleshtrydhe me akullore

Luleshtrydhja është një frut i pasur me vitamina C, A, B1, B2 etj. Këtë lloj fruti, shumë i shijshëm, me një formë të bukur, profum i këndshëm dhe shije fantastike, përveçse mund ta konsumojmë të freskët, mund ta përdorim në shumë ëmbëlsira. Ne kemi zgjedhur një recetë shumë të thjeshtë për tu përgatitur dhe me pak përbërës.