Receta për brumë sheqeri

Brumi i sheqerit ose 'fondant' është pjesa e sipërme me të cilën zbukurohen tortat ose 'cup cakes'. Veçantia e këtij brumi është që modelohet lehtë sepse ngjan me plastelinën, por kur thahet mban formën e dhënë. 'Fondant' s'është gjë tjetër veçse sheqer pluhur, ujë e glukoz sheqeri dhe për vetë përbërësit mund të ruhet për shumë kohë.

Receta për brumë sheqeri

Përbërësit

 • 450 gr sheqer pluhur
 • 50 gr mjaltë ose glukoz
 • 30 gr ujë
 • 5 gr tutkall peshku

Përgatitja

 • Si fillim presim tutkallin e peshkut në copa të vogla dhe e vendosim në një enë me ujin që të regjet përreth 10 minuta. Më pas e hedhim në një tenxhere ku shtojmë dhe glukozën ose mjaltin.
 • I lemë të shkrijnë në zjarr të ngadaltë duke i trazuar vazhdimisht. Duhet të kemi kujdes që masa mos të ziejë, duhet vetëm të shkrijnë mirë të gjithë përbërësit.
 • Heqim tenxheren nga zjarri dhe shtojmë ngadalë sheqerin pluhur duke e trazuar vazhdimisht. Më pas e hedhim masën e përgatitur mbi tavolinën e punës ku e kemi spërkatur me sheqer pluhur. Vazhdojmë të shtojmë sheqer e ta përziejmë.
 • Në fillim do të na duket shumë ngjitëse nëpër duar por duke e vazhduar ta ngjeshim mirë do ta shohim një do të arrijmë një masë të butë, homogjene si brumë. Nëse e shohim që masa është akoma ngjitëse mund të shtojmë akoma sheqer pluhur derisa masa të bëhet brumë e të mos ngjitet nëpër gishta.
 • Në këtë moment brume sheqeri është gati. Mund të ngjyrosim brumin e sheqerit me ngjyrues të ndryshëm në varësi të temës së tortës që do të përgatisim.

Notes

Në fakt kjo lloj tradite për zbukurimin e tortave me 'fondant' vjen që nga epoka Viktoriane në Angli ku përdorej për tiu dhënë tortave një pamje sa më të bukur e që të ruheshin sa më mirë.
Zbukurimi i tortave është një art më vete. Duhet të jesh praktikuar shumë e të kesh fantazi që të arrish të zbukurosh torta. Personat që merren me zbukurimin e tortave quhen Cake Designer.

Video Receta për Brumë Sheqeri

http://youtu.be/CMJzsMmYtTw

Përgatitja

Gatim të mbarë!

55 Shares
5 comments
  1. Ju lutem pasi nuk mundem tegjej xhelatinen si ne sajtin tuaj a ben te perdori xhelatinen ne forme pluhuri qe eshte ne qese si te pecives(bakines)?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Kulaç 5 lekësh

Kur sjellim ndërmend vitet e fëmijërisë (para shumë vitesh kuptohet), patjetër që do të kujtohemi edhe për ata kuleç të vegjël me atë ngjyrën e kuqe sipër. Kuleç 5 lekësh i thoshin nga anët tona, por janë thjesht biskota të lyera sipër me sheqer e ngjyrues.

Cheesecake Luleshtrydhe

Cheesecake luleshtrydhe është një ëmbëlsirë e freskët me baze frute, kos dhe panna. Kjo ëmbëlsirë nuk ka nevojë që të piqet. Për përgatitjen e kësaj ëmbëlsirës nevojiten 3 procese, por rezultati është fantastik

Ëmbëlsira Muffin me Karrota

Një ëmbëlsirë me karrota që mund të shërbehet si për mëngjes apo një mbasdite me një çaj. Kjo ëmbëlsirë muffin është ideale edhe për fëmijët. Nëse dëshironi mund ti shtoni edhe copëza të vogla çokollate. Kjo është dhe një recetë e shpejtë për tortë. Pra nëse dëshironi dhe nuk keni formën e posaçme për muffin mund ta hidhni e ta piqni në një tavë normale për ëmbëlsira.