Tullumba

Tullumbat janë një ëmbëlsirë mjaft e njohur në vendin tonë. Brumi i tullumbave siç është ai i pastës shu është një brumë i zier. 

Këto ëmbëlsira skuqen direkt në vaj të nxehtë e më pas futen në shurup sheqeri. Tullumbat anë vërtet të shijshme e miqtë tuaj do të mbeten të kënaqur nga ky gatim.

Tullumba

Prep Time30 minutes
Cook Time20 minutes
Total Time50 minutes
Course: Dessert
Cuisine: Albanian
Keyword: embelsire, kuzhina shqiptare
Sasia: 6 persona
Kalori: 340kcal

Video

Përbërësit

Për brumin

 • 120 gr miell
 • 35 gr gjalpë
 • 3 kokrra vezë
 • 110 ml ujë
 • 5 gr kripë
 • 5 gr sheqer

Për shurupin

 • 500 gr sheqer
 • 300 ml ujë
 • 2 lugë çaji lëng limoni

Për Skuqjen e Tullumbave

 • 200 ml vaj për skuqje

Përgatitja

 • Hedhim në një tenxhere ujin, kripën, sheqerin, gjalpin e prerë në kube të vegjël që të shkrijë sa më shpejte. Kështu i copëtuar nuk ndryshon masën e ujit duke vluar shumë. Sipas dëshirës mund të shtojmë pak qumësht për ti dhënë më shumë ngjyrë tullumbave.
 • I përziejmë mirë dhe i ngrohim deri sa të fillojë të vlojë. E heqim nga zjarri dhe hedhim miellin e situr dhe e përziejmë shpejt me një lugë druri.
 • E vendosim në zjarr të ulët duke e përzier gjithmonë derisa të shohim që masa të shkëputet lehtë nga anët e enës dhe të formoj një masë si top. Më pas masën e përgatitur e hedhim në një enë qelqi e lemë të ftohet. Mund ta vendosim poshtë një ene me ujë të ftohtë ose akull për të përshpejtuar ftohjen.
 • Pasi të jetë ftohur i shtojmë vezët një nga një duke e përzier çdo vezë derisa të shpërbëhet komplet. Kjo fazë do një përzierje shumë energjike. Vazhdojmë ta përziejmë derisa të arrijmë një masë të trashë në formë kremi dhe pak elastike.
 • Masa e përgatitur hidhet në xhep pastiçeri duke vënë formën e dhëmbëzuar. Nëse nuk keni xhep, lyeni dy lugë me vaj dhe formoni toptha të vegjël.
 • Në një tigan hedhim vaj dhe e lemë të nxehët. Fillojmë të hedhim brumin nëpërmjet formës së dhëmbëzuar direkt në vaj të nxehtë por me zjarr të ulët. Pasi janë skuqur i heqim me kujdes nga vaji dhe i hedhim në shurup të ftohtë ku mbahen përreth 3-5 minuta.

Sherbeti për Tullumba

 • Hedhim sheqerin, ujin dhe i vëmë në zjarr për 5-10 minuta ose sa te marri një vale. Shtojmë lëng limoni dhe e leme më pas të ftohet.
 • Më pas i nxjerrim dhe i rreshtojmë në pjatë. Pasi janë ftohur komplet i shërbejmë tullumbat.

Receta për shendetlie dhe kompekaj

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

12 Shares
29 comments
  1. Uuuaaa po pse moj shoqe ? me vije keq per ty qe çenke mundu, por si duket nuk çenke mundu dhe aq sa duhet ! une tani sa e pergadita brumin e neser do ti fergoj e t’i fus ne sherbet
   kur do njeriu mundet t’ia dal edhe pa bere shume ene e rremuje

  1. Arta nese do te komentosh te lutem pa fyerje…pranojme cdo verejtje por jo te fyesh. te gjitha komentet i aprovon nje here sistemi e me pas publikohen…jane publikuar te gjitha komentet…edhe nje here te ftoj te komentosh pa Fyerje.

 1. pershendetje!flm per receten se pari dhe se dyti ju lutem mund te me tregoni cte bej ne rast se brumi me koklavitet?tani po e gatuaj por brumi me esht ber me kokrra….flm

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Receta per Tiramisu

Tiramisuja është ëmbëlsira italiane më e njohur në gjithë botën. Thuhet se kjo ëmbëlsirë e ka origjinën në Siena (Toskanë). Rreth shekullit të XVII disa pastiçierë vendosën të përgatisnin një ëmbëlsirë në nderim të Dukës së Toskanës Cosimo de Medici. Ata menduan të bënin një ëmbëlsirë me përbërës të thjeshtë, por jashtëzakonisht e shijshme. Ka shumë legjenda për origjinën e tiramisusë, por ajo që ka rëndësi është fakti që kjo lloj ëmbëlsire është dhe do të mbetet një nga ëmbëlsirat më të mira italiane.

Krepa Integral – Pallaqinka

Në këtë video recete gatimi mund të ndiqni përgatitjen e Krepa Integral. Një recetë me origjinë franceze por shumë e njohur në kuzhinën shqiptare. Krepat, këto flet të holla brumi, mund të konsumohen të ëmbla mjaltë, kanellë apo krem bajame apo dhe te kripura lloje proshute,djathë dhe perime.

Krepa të mbushur me reçel

Krepa të mbushur me reçel për një mëngjes plot energji apo një pasdite plot shije. Rikthehemi më një recetë si të gatuajmë krepa në kushte shtëpie, pasi në faqen tonë gjeni receta të ndryshme për krepa të mbushur.

Torta zebër me çokollatë

Kjo tortë është një ëmbëlsirë shume e mirë, e lehtë, e butë dhe e shpejtë, gatuhet me pak përbërës. Kjo ëmbëlsirë është e veçantë dhe e bukur në prerje se ngjan me zebrën dyngjyrëshe. Të gjithë do të zbaviten dhe do të kënaqen me këtë tortë.