Vanilla Cupcake

67 Shares
66
0
1
Vanilla cupcake apo cupcakes me vanilje janë perfekte për festa, festime apo thjesht për ti provuar. Këto ëmbëlsira përgatiten fare thjeshte dhe sipër mund ti vendosim krem me shije dhe ngjyra të ndryshme.

Vanilla cupcake

Prep Time20 mins
Cook Time20 mins
Total Time40 mins
Course: Dessert
Cuisine: American
Keyword: biskota
Sasia: 5 persona
Kalori: 250kcal

Përbërësit

Per Cupcake

 • 120 gr miell
 • 120 gr gjalpë
 • 120 gr sheqer
 • 1 kokërr vezë
 • 1 lugë e vogël esence vanilje
 • 1 lugë e vogël fryrës ëmbëlsire

Për dekorim

 • 140 gr gjalpë
 • 275 gr sheqer pluhur
 • 2 lugë gjelle qumësht
 • disa pika ngjyrues ushqimor

Përgatitja

 • Për përgatitjen e vanilla cupcake të gjitha produktet duhet të jenë në temperaturën e ambientit.
 • Në një enë qelqi hedhim gjalpin e prerë në copa të vogla dhe sheqerin. E rrahim me mikser për gati 5 minuta.
 • Më pas shtojmë miellin duke e situr të cilin e kemi bashkuar me fryrës ëmbëlsirash. Pasi e shikojmë që është bashkuar mirë masa e miellit me gjalpin shtojmë vezën. E rrahim derisa e shikojmë se të gjithë përbërit janë bërë një masë homogjene.
 • Me anë të lugës marrim nga brumi dhe mbushim 3/4 e masës së formës.
 • Format i futim në furrë të ngrohur në 160 °C për 17 minuta dhe 3 minutat e fundit me 180 °C.
 • Pasi vanilla cupcake ftohen i heqim nga forma dhe përgatisim kremin për sipër.

Përgatitja e kremit të gjalpit

 • Për të përgatitur kremin sipër me gjalpë. Rrahim gjalpin së bashku me gjysmën e sheqerit pluhur. Pasi është krijuar një masë si shkumë, shtojmë pjesën tjetër të sheqerit me disa lugë qumësht dhe i rrahim përsëri.
 • Nëse preferojmë mund të shtojmë esence shije ose ngjyrues ushqimor.
 • Hedhim kremin e përgatitur në xhep pastiçeri dhe dekorojmë ëmbëlsirat vanilla cupcake.

Equipment

 • xhep pastiçeri

Receta për krem gjalpi që mund të dekoroni këto vanilla cupcake.

Ju bëftë mirë!

67 Shares
1 comment
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Receta për Bakllava Shqiptare

Bakllavaja është një ëmbëlsirë shumë e njohur në vendet ballaknike dhe jo vetëm. Kjo ëmbëlsirë është e bërë me petë të mbushura me arra, (bajame, lajthi,pistak në disa vende), dhe e regjur me sherbet ose mjaltë në disa vende të tjera. Thuhet që origjina e bakllavasë vjen nga Turqia. Në ditët e sotme kjo ëmbëlsirë është e njohur nga të gjithë.

Kadaif

Kadaif së bashku me bakllavanë janë ëmbëlsirat tipike për festat e fundvitit për gjithë shqiptarët. Ne e kemi përgatitur kadaifin në një mënyrë tjetër, duke i bërë rolè copat. Në këtë mënyrë prezantohet më bukur dhe është më i lehtë për tu shërbyer.

Tortë me banane e kakao

Tortë me banane e çokollatë është një ëmbëlsirë e shijshme që mund ta përgatisni në pak kohe. Nëse keni banane të pjekura shumë dhe nuk dini ç'të bëni me to kjo është një recetë ideale.

Tortë me luleshtrydhe dhe copa çokollate

Torta me luleshtrydhe e çokollatë është një ëmbëlsirë e dëshiruar nga të gjithë, si fëmijë e të rritur. është një tortë që ndërthur luleshtrydhen me çokollatën, një kombinim i shijshëm që sjell një tortë të parezistueshme.

Sheqerpare

Sheqerparet janë ëmbëlsira shumë të shijshme me origjine turke dhe të njohura edhe në vendin tonë. Para shumë kohësh në Turqi i shijova këto ëmbëlsira dhe të them të drejtën shija e tyre më ka mbetur edhe sot.