Mollë skuqur si petulla të buta

Recetë e ngjashme me petulla me banane, këto mollë skuqur janë të buta dhe shumë të shijshme. Përgatiteni brumin disa çaste me parë për ti dhënë sa më butësi petullave.

Mollë Skuqur

Prep Time20 mins
Cook Time20 mins
Resting30 mins
Total Time1 hr 10 mins
Course: Appetizer
Cuisine: Albanian
Keyword: petulla
Sasia: 4 persona
Kalori: 320kcal

Video

Përbërësit

 • 2 kokrra mollë
 • 120 gr miell
 • 200 ml qumësht
 • 1 kokërr vezë
 • 2 lugë gjellë sheqer
 • 1 luge e vogël fryrës
 • pak lëng limoni
 • pak kripë
 • sheqer pluhur
 • kanellë

Përgatitja

 • Për të përgatitur mollë skuqur, hedhim vezë në një enë dhe e rrahim pak. Me pas shtojmë sheqerin dhe qumësht. Shtojmë miellin dhe e trazojmë mirë masën mos të ngelën kokrriza.
 • Shtojmë pak lëng limoni, fryrës për ëmbëlsira dhe pak kripë. Pasi kemi përgatitur brumin, e lëmë të pushoje për 30 minuta.
 • Fillimisht marrim mollët të cilat duhet të pastrohen mirë nga farat dhe i presim në feta sa më të rregullta për më shumë lehtësi gjatë skuqjes. Fetat e mollës i vendosim në brumin e përgatitur dhe i lyejmë mire nga te dyja anët.
 • Nëse dëshironi, fetat e prera mund ti lyeni me pak miell në fillim në mënyrë që brumi të ngjitet më mirë dhe gjatë skuqjes të dalin më të fryra.
 • Mollët e lyera me brumë i hedhim në tiganin me vaj te nxehtë të skuqen.
 • Nëse është nevoja i kthejmë nga ana tjetër të skuqen për disa çaste. Kujtojmë që temperatura e vajit duhet të jetë rreth 160°C.
 • Pasi janë skuqur, mollët mund i vendosim ne letër kuzhine në mënyre që te thithi vajin e tepërt,
 • Në fund mollët e skuqura i spërkatim me sheqer pluhur apo sipas dëshirës me kanellë.

Recetat që mund tju interesojnë petulla me banane, mollë pjekur ose 10 ëmblësira me mollë.

Ju bëftë mirë!

80 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Video Receta për Kadaif

Në vijim keni mundësi të ndiqni me video përgatitjen për Kadaif. Ne e kemi përgatitur kadaifin në një mënyrë pak më të veçantë, duke i bërë rolè copat. Kjo mënyrë përgatitje ka një paraqitje më interesante si dhe mbushja qëndron në brendësi dhe pas sherbetosjes.

Krepa mbushur me Luleshtrydhe

Kemi parë recetën krepa mbushur me çokollatë dhe krepa integral. Në këtë periudhe të vitit ju këshillojmë të provoni krepa mbushur me luleshtrydhe. Një shije delikate dhe nuk ju merr shumë kohë në përgatitje.

Torta me çokollatë e gjalpë kikiriku

Kjo tortë është me të vërtetë një nga ëmbëlsirat më të mira e më të forta. Duket e vështirë, por është një recetë e thjeshtë që nuk ka nevojë as të piqet në furrë. është një lloj cheescake e në bazë të kësaj torte është gjalpi i kikirikut që përdoret shumë në Amerikë.