Embëlsira
Leave a comment

Amareta – Receta për Embelsira

Kur flasim për amareta, mëndja na shkon tek gjyshet tona të cilat janë të pa përtuara për përgatitjen e këtyre biskotave që të shkrihen në gojë. Amaretat janë shumë të mira dhe të pëlqyeshme për fëmijët.

Amareta - Receta për Embelsira

Përbërësit

  • 5 të bardha veze
  • 200 gr sheqer
  • 200 gr bajame të grira
  • bajame për dekor

Përgatitja

  • Hedhim të bardhat e vezës në një enë qelqi të thellë qelqi ose porcelani. Vezët duhet të jenë në temperaturë ambienti 20-25°. I fillojmë ti rrahim në enë me rrahës vezësh. Mund të përdorni rrahëse vezësh ose rrahës elektrik por kujdes mos kaloni në mbi rrahje.
  • Hedhim sheqerin duke e trazuar edhe dy minuta të tjera. Më pas shtojmë dhe bajamet e grira dhe e trazojmë me kujdes.
  • Në tavë vendosim një letër kuzhine. Masën e përgatitur e hedhim me ndihmën e një luge ose mund të përdorim dhe një xhep pastiçeri. Duhet të bejmë kujdes ti vendosim pak të larguara nga njëra tjetra mbi letër pasi amaretat mund të rrisin volumin.
  • Futen në furr të nxehur më parë në temperaturën 100 gradë C, për 50 minuta.
  • Amaretat mund të ruhen ne një ambjen të freskët në një vazo qelqi. Për të qënë gjithmon të azhurnuar me recetat e reja, na ndiqni në kanalet sociale si Facebook apo Instagram.

Notes

Përgatitja amareta me bajame

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit dhe Gëzuar festën e Shen Valentinit!

photo credit: anaix3l (license)

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *


Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments