Amareta – Receta për Embelsira

Kur flasim për amareta, mëndja na shkon tek gjyshet tona të cilat janë të pa përtuara për përgatitjen e këtyre biskotave që të shkrihen në gojë. Amaretat janë shumë të mira dhe të pëlqyeshme për fëmijët.

Amareta – Receta për Embelsira

Prep Time20 minutes
Cook Time50 minutes
Total Time1 hour 10 minutes
Course: Dessert
Cuisine: Global
Keyword: biskota
Sasia: 4 persona
Kalori: 230kcal

Përbërësit

 • 5 të bardha veze
 • 200 gr sheqer
 • 200 gr bajame të grira
 • bajame për dekor

Përgatitja

 • Hedhim të bardhat e vezës në një enë qelqi të thellë qelqi ose porcelani. Vezët duhet të jenë në temperaturë ambienti 20-25°. I fillojmë ti rrahim në enë me rrahës vezësh. Mund të përdorni rrahëse vezësh ose rrahës elektrik por kujdes mos kaloni në mbi rrahje.
 • Hedhim sheqerin duke e trazuar edhe dy minuta të tjera. Më pas shtojmë dhe bajamet e grira dhe e trazojmë me kujdes.
 • Në tavë vendosim një letër kuzhine. Masën e përgatitur e hedhim me ndihmën e një luge ose mund të përdorim dhe një xhep pastiçeri. Duhet të bejmë kujdes ti vendosim pak të larguara nga njëra tjetra mbi letër pasi amaretat mund të rrisin volumin.
 • Futen në furr të nxehur më parë në temperaturën 100 gradë C, për 50 minuta.
 • Amaretat mund të ruhen ne një ambjen të freskët në një vazo qelqi. Për të qënë gjithmon të azhurnuar me recetat e reja, na ndiqni në kanalet sociale si
  Facebook apo Instagram.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit dhe Gëzuar festën e Shen Valentinit!

photo credit: anaix3l (license)

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Ëmbëlsirë Cheesecake me kos

Cheesecake me kos është një ëmbëlsirë që ka gjithmonë sukses kur ia shërbeni miqve tuaj. Kjo ëmbëlsirë e shijshme e gatuar me kos dhe pana mund të shërbehet në fund të vaktit duke i hedhur sipër pak reçel ose çokollatë të shkrirë.

Biskota me copëza çokollate

Biskotat janë gjithmonë një kënaqësi kur i shijon në mëngjes me një gotë qumësht. E të shijojnë më shumë kur në to gjenden edhe copëza çokollate që të shkrihen në gojë. Kjo është një recetë e thjeshtë që mund ta përgatisni edhe me fëmijët tuaj.