Embëlsira
Shkruaj një koment

Cheesecake me çokollatë e fistik

Përgatitja: 30 min - Pjekja: 50 min - Sasia: 12 Pax

Cheesecake me çokollatë e fistik është një nga ato ëmbëlsirat që kur i shijon nuk i harron lehtë shijen. Kjo recetë është e ngjashme me atë të Cheesecake Klasik, por këtu shtohen fistik të grirë dhe çokollatë e shkrirë.


Përbërësit për Cheesecake me çokollatë e fistik


  • 200 gr biskota të thjeshta (psh. Petit Beurre apo Digestive)

  • 150 gr gjalpë

  • 400 gr djathë i butë Philadelphia

  • 2 vezë

  • 100 gr sheqer

  • 200 gr fistik të qëruar

  • 200 gr çokollatë të zezë

  • 2-3 lugë pana e freskët


Përgatitja

Si fillim përgatisim bazën. Marrim biskotat dhe i grijmë me grirësin elektrik. Më pas i hedhim në një enë qelqi ku shtojmë edhe gjalpin e shkrirë. I përziejmë mirë me kujdes. Masën e përgatitur e hedhim në një tavë të rrumbullakët që hapet anash, ku kemi shtruar paraprakisht një letër furi. E shtypim me kujdes masën me anë të një luge ose me dorë, në mënyrë që të hapet komplet në tavë. E vendosim tavën me bazën e biskotave në frigorifer përreth gjysmë ore.

receta-gatimi-embelsira-cheesecake-new-york-best-recipe

Ndërkohë përgatisim pjesën e kremit. Në një enë qelqi hedhim vezët dhe sheqerin dhe i rrahim me rrahësin elektrik. Pasi masa është fryrë shtojmë djathin Philadelphia. I përziejmë mirë. Më pas shtojmë edhe 50 gr fistik të grirë në kremin e përgatitur. I përziejmë ngadalë. Masën e përgatitur e hedhim mbi bazën e biskotave. Vendosim tavën në furrë të nxehtë 180°C përreth 50-60 minuta.
Ndërkohë përgatisim çokollatën për tia hedhur sipër. Shkrijmë Në banjëmaria çokollatën me 2-3 lugë pana. E trazojmë mirë derisa të shkrihet komplet.

receta-gatimi-embelsira-cheesecake-new-york-best-recipe-shqipe

Pasi është pjekur cheesecake, e nxjerrim nga furra dhe i hedhim sipër çokollatën e shkrirë. Pastaj e mbulojmë me kujdes me fistikët e mbetur të grirë. E lemë të ftohet komplet e më pas i heqim me kujdes rrethin tavës dhe e presim në copa cheesecake.
E vendosim në pjata dhe e shërbejmë.

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente