Receta për Ëmbëlsira Brownies

Ëmbëlsira Brownies, kjo recetë vjen nga kuzhina tradicionale amerikane. Është një tortë ë ulët e përgatitur me çokollatë dhe me zemrën e butë. Brownies mund ti përgatisim në shumë mënyra të ndryshme.

Receta për Ëmbëlsira Brownies

Prep Time25 mins
Cook Time35 mins
Total Time1 hr
Course: Dessert
Cuisine: American
Keyword: embelsire
Sasia: 4 persona
Kalori: 180kcal

Përbërësit

 • 200 gr çokollatë e zezë 75%
 • 150 gr miell
 • 200 gr sheqer
 • 250 gr gjalpë
 • 4 kokrra vezë
 • 40 gr kakao
 • vanilje
 • maja për ëmbëlsira
 • pak kripë

Përgatitja

 • Në fillim për të përgatitur këto ëmbëlsira vrownies duhet të shkrijmë çokollatën. Në banjë-maria vendosim çokollatën e prerë në copa për shkrirje. Alternative çokollatën mund ta shkrijmë edhe në furrë me mikrovalë. Më pas shtojmë dhe gjalpin. Pasi shkrihen përziejmë të gjithë masën.
 • Në një enë hedhim vezët se bashku me sheqerin. I trazojmë se bashku dhe shtojmë kakaon e situr se bashku me miellin. Miellin e kemi përzier me majanë për ëmbëlsira dhe pak kripë. Hedhim edhe pak vanilje.
 • Hedhim edhe çokollatën e shkrirë dhe vazhdojmë ti trazojmë derisa e gjithë masa për Ëmbëlsira brownies të jete homogjene. Nuk është nevoja ti rrahim, mjafton të përzihen mirë.
 • Ëmbëlsira brownies është gati për tu pjekur. Në një tavë ku kemi vendosur letër kuzhine (drejtkëndëshe) hedhim masën e përgatitur të ëmbëlsirës. Tavën ë vendosim në furrë në temperaturën 180°C për 30/40 minuta.
 • Duhet të kemi parasysh që mos ta pjekim shumë, pasi është karakteristike e kësaj ëmbëlsire qe zemra te qëndroje pak e qullët.
 • Ëmbëlsira brownies janë gati. I presim në forma katrore dhe i shërbejmë. Sipas dëshirës sipër mund të shtojmë pak çokollatë të shkrirë.

Nëse ju pëlqen kuzhina amerikane ju sugjerojmë të lexoni recetat për pancakes ose pancakes me boronica.

Ju bëftë mirë!

122 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Tortë me dardhë

Torta me dardhë është një ëmbëlsirë që mund ta hamë në çdo moment, për mëngjes të shoqëruar me një gotë qumësht ose mbas dite me një filxhan çaji. Pëlqehet nga të gjithë, fëmijë e të rritur. Ka shumë receta për të gatuar këtë ëmbëlsirë. Ne sot kemi zgjedhur një recetë të thjeshtë e shumë të shpejtë.

Tortë me kakao

Torta me kakao është një ëmbëlsirë e thjeshtë për tu përgatitur dhe shumë e mirë që bën të lumtur të gjithë e sidomos fëmijët. Ne, këtë tortë e kemi zbukuruar me figurën e maces Kitty, shumë e dashur për fëmijët, por secili mund ta zbukurojë sipas dëshirës, ose thjesht mund ta lemë edhe pa zbukurim. Në përgatitjen e tortës mund të bëjmë edhe fëmijët pjesëmarrës që të na ndihmojnë.

Caramel Flan

Mendojeni këtë Caramel Flan si një krem karamel gjigant. Kjo ëmbëlsirë flan kremoze është shumë e njohur në vendet latine dhe ka një mori recetash për ta përgatitur