Konkursi Gatimit
2 komente

Cheesecake me Karamel

cheese-cake-caramel-konkursi-gatimit-artigatimit-foto-cover-contest-free-gift-recipe-receta-gatimi

Receta e dërguar nga Adela K. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Cheesecake me Karamel.

Përbërësit për Cheesecake me Karamel

  Për Bazën

 • 300 gr biskota të thjeshta

 • 100 gr gjalpë light
 • Për Kremin

 • 2 kokrra vezë mesatare

 • 250 gr djathë pa kripë

 • 250 gr pana (krem qumështi)

 • 150 gr sheqer

 • 1 limon

 • pak vanilje
 • Për Karamelin

 • 100 gr gjalpë light

 • 300 gr sheqer

 • 300 ml qumësht

 • 150 ml qumësht i kondensuar(condensed milk)

Përgatitja e Bazës

Grijmë biskotat në mikser derisa të kemi një pluhur me kokrriza të vogla. Shkrijmë 100 gr gjalpë dhe në një enë qelqi i bashkojmë me biskotat. I trazojmë mirë së bashku. Marrim një tavë mundësisht të rrumbullakët dhe hedhim përbërjen. E shtrojmë në mënyrë uniforme në fundin e saj. Me anë të ndonjë shtypëse e ngjeshim mirë. E vëmë në ngrirje dhe ndërkohë përgatisim kremin, por nuk duhet të kaloj më shumë se 15 minuta.

Përgatitja e Kremit

Rrahim vezët me sheqer derisa ky i fundit të tretet komplet. Për të shpejtuar punën mund të përdorim rrahës elektrik. Më pas shtojmë panën dhe e rrahim sa të përzihet mirë e gjithë përbërja. Shtojmë dhe djathin dhe e rrahim mirë. Grijmë koren e limonit brenda masës krijuar dhe gjithashtu shtrydhim dhe gjysmën e tij.
Nxjerrim bazën që kemi në ngrirje dhe sipër i hedhim kremin që përgatitëm.
E fusim në furrë për 30 minuta në temperaturën 180°C dhe më pas dhe 30 minuta të tjera më 150°C, ose derisa shpërfaqa të marri ngjyrë në portokalli.

Përgatitja e Karamelit

Ndërkohë që kemi vënë cheesecake në furë të piqet, përgatisim dhe karamelin që do hedhim sipër.
Në një enë hedhim gjalpin, qumështin dhe sheqerin dhe i vejmë në zjarr të ulët. I trazojmë vazhdimisht. Pasi të fillojnë flluskuat e para duhet të nisim kohën dhe ta lëmë akoma në zjarr për 15 minuta. Më pas gjithmonë pa e hequr nga zjarri ulët dhe pa ndaluar së trazuari hedhim qumështin e kondesuar. E mbajmë në zjarr derisa të kemi një masë një ngjyrë karameli por jo të trashet shumë.

Përgatitja e Cheesecake

Pasi të kemi nxjerrë cheesecake nga furri dhe te jemi të kënaqur me pjekjen, nuk na ngelet gjë tjetër veçse të hedhim sipër karamelin e përgatitur më parë. Tortën Cheesecake e lëmë në frigorifer për rreth një orë përpara se ta shërbejmë.

cheesecake-caramel-konkursi-gatimit-artigatimit-foto-cover-contest-free-gift-recipe-receta-gatimi

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

2 Comments

 1. Pingback: Fituesit e Konkursit te Gatimit 2013 | ArtiGatimit.com

 2. Pingback: Cheesecake me çokollatë e fistik | ArtiGatimit.com

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente