Tortë për ditëlindje

Si te gatuajme embelsire Tortë për ditëlindje. Receta e dërguar nga Geni J.

Tortë për ditëlindje

Përbërësit

 • 500 gr miell
 • 200 gr gjalpë
 • 800 gr lajthi
 • 500 gr qumësht
 • 50 gr qershi
 • 200 gr çokollatat e grirë
 • 500 gr krem pastiçerie
 • 200 gr sheqer
 • 4 vezë
 • 1 pako vanilje
 • 1 pako fryrëse brumi maja
 • 100 gr kakao
 • 100 gr çokollate Nutella

Përgatitja

 • Marrim një enë të thellë dhe hedhim miellin gjalpin e shkrirë dhe i përziejmë. Më pas hedhim lajthit, sheqerin. vezët, vanilje, qumësht, kakao dhe i përziejmë deri sa të bëhet një mas homogjene. Më pas hedhim dhe çokollatat Nutella. Marrim masën dhe e hedhim në një formë të rrumbullaket.
 • E vejmë në furë me 180°C derisa të piqet. Më pas përgatisim kremin. Marrim një enë të thellë dhe hedhim krem pastiçerie. E përziejmë me mikser derisa të bëhet masa pak sa e trashë. Më pas e lemë në një anë kremin e përgatitur.
 • Heqim pandispanjën nga furra dhe lëmë pak të ftohet. E marrim dhe ndajmë në dysh. E lyejmë me krem pastiçerie çokollate Nutella. Më pas i vëmë pjesën tjetër sipër dhe e mbulojmë të gjithën me krem pastiçerie.
 • Marrim qershitë dhe i vejmë anash tortës. Më pas me anë të një kaushë i bëjmë një rreth me krem pastiçerie. I hedhim çokollate të grirë sipër. Kjo tortë shoqërohet me shampanjë.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

20 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë verore me Oriz

Receta e dërguar nga Learsa E. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Veçantia e kësaj pjate është se çdo njeri mund ti hedh çfarëdo lloji përbërësish që mund ti ndodhet ose që ato mund të keni më të preferuar.