Konkursi Gatimit
Leave a comment

Bibë me petë – Kuzhina Shqiptare

Bibë me petë nga kuzhina shqiptare. Receta e dërguar nga Lucjana. Recetë tradicionale të Myzeqesë së vogël Vlorë. Bide (quhet e vogla e patës).

Bibë me petë - Kuzhina Shqiptare

Përbërësit

  • 1 bide në rreth 2-3kg
  • 1 kg miell
  • 2 qepe
  • disa domate ose salcë
  • disa erëza

Përgatitja

  • Ziejmë bidën duke e bërë në thela. Fillimisht bëjmë gati brumin dhe hapim petët. I pjekim petët pak sa të thahen. Skuqim qepën i hedhim salcë apo domate, erëza sipas dëshirës, piper dhe i kaverdisim me thelat e mishit.
  • Në tepsi shtrojmë gjysmat e petëve vendosim thelat e patës vendosim mbi të petët e mbetura. Hedhim përsipër lëngun që ka dalë nga zierja e patës derisa të mbulohen petët.
  • E pjekim në furrë mundësisht me dru derisa të dali në ngjyrë kafe të lehtë. Kushdo që do ta provoje do te shijojë një pjatë të mrekullueshme me një shije unike.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating

Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments