Konkursi Gatimit
Shkruaj një koment

Bide me petë

konkursi-gatimit-artigatimit-foto-cover-contest-free-gift-recipe-receta-gatimi

Receta e dërguar nga Lucjana dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Recetë tradicionale të Myzeqesë së vogël Vlorë. Bide (quhet e vogla e patës).

Përbërësit për Bide me petë


  • 1 bide në rreth 2-3kg

  • 1 kg miell

  • 2 qepe

  • disa domate ose salcë

  • disa erëza


Përgatitja

Ziejmë bidën duke e bërë në thela. Fillimisht bëjmë gati brumin dhe hapim petët. I pjekim petët pak sa të thahen. Skuqim qepën i hedhim salcë apo domate. erëza sipas dëshirës, piper dhe i kaverdisim me thelat e mishit. Në tepsi shtrojmë gjysmat e petëve vendosim thelat e patës vendosim mbi të petët e mbetura. Hedhim përsipër lëngun që ka dalë nga zierja e patës derisa të mbulohen petët. E pjekim në furrë mundësisht me dru derisa të dali në ngjyrë kafe të lehtë. Kushdo që do ta provoje do te shijojë një pjatë të mrekullueshme me një shije unike.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente