Konkursi Gatimit
Leave a comment

Fergesë specka

Receta Fergesë specka e dërguar nga Denisa R. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Lexo pergatitjen per Fergesë me specka.

Fergesë specka

Përbërësit

 • 10-12 speca të përziera të kuqe, jeshile dhe të verdha
 • 4-5 domate mesatare
 • 5-6 qepë të njoma
 • 300 gr gjizë ose djathë të bardhë
 • 4-5 thelpinj hudhre
 • 2 kokrra vezë
 • pak kripë
 • pak vaj
 • pak piper
 • pak rigon

Përgatitja

 • Pasi i kemi larë specat dhe i kemi prerë në copa të vogla i skuqim bashkë me qepët e njoma dhe me hudhrën që i kemi grirë edhe këto në copa të vogla.
 • U qërojmë lëkurën domateve dhe i grijmë në mikser ose në rende i hedhim bashkë tek specat të marrin një zierje të lehtë dhe më pas shtojmë djathin ose gjizën, piper të zi ose nëse duam piper djegës të grirë dhe vezët e rrahura lehtë.
 • Shtojmë dhe pak rigon. Fikim sobën dhe i lëmë të marrin një zierje të lehtë me nxehtësinë që ka mbetur.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *


Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments