Çokollatë banane – Embelsire e shpejte

Çokollatë banane është receta e radhës dërguar nga Taulanti. Kjo recete ëmbëlsire e shpejte është e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Ëmbëlsire ideale per nje pasdite plot shije.

Çokollatë banane - Embelsire e shpejte

Përbërësit

 • 200 gr biskota
 • 150 gr margarinë ose gjalpë
 • 700 ml qumësht
 • 70 gr niseshte
 • 6 luge gjelle sheqer
 • 100 gr çokollatë e bardhë
 • 100 gr çokollate e zezë
 • 4 banane
 • 30 gr margarinë ose gjalpë

Përgatitja

 • Për bazën copëtojmë biskotat dhe i lyejmë me margarinë. Vendosim masën në fundin e një tavë të drejtkëndëshe.
 • Për mbushjen e parë ndahet pak qumësht dhe përzihet niseshteja. Pjesa tjetër e qumështit, përzihet me sheqerin dhe vihet të vlojë. Pastaj shtohet niseshteja e tundur, kakao dhe çokollatë e zezë. Përzihet në temperaturë mesatare deri sa të trashet dhe përzihet mirë mbushja menjëherë derdhet mbi koren e biskotave.
 • Për mbushjen e dytë, gjithashtu përzihet niseshteja në pak qumësht, pastaj shtohet çokollata e bardhe e thyer në copa. Përzihet në temperaturë mesatare deri sa të trashet. Së pari radhiten bananet e prera në gjysmë për së gjati. Mbi këto hedhim mbushjen e dytë. Torta e përgatitur ruhet në frigorifer derisa të shërbehet.

Notes

Përgatitja e embelsires

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë verore me Oriz

Receta e dërguar nga Learsa E. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Veçantia e kësaj pjate është se çdo njeri mund ti hedh çfarëdo lloji përbërësish që mund ti ndodhet ose që ato mund të keni më të preferuar.