Konkursi Gatimit
Leave a comment

Torte me fiq dhe rrush

Ëmbëlsirë e thjeshte Torte me fiq dhe rrush. Receta e dërguar nga Sabahate H.

Torte me fiq dhe rrush

Përbërësit

 • 9 vezë
 • 9 lugë gjelle sheqer
 • 150 gr fiq të thatë
 • 100 gr arra të grira
 • 150 gr rrushë të thatë
 • 3 lugë miell
 • 7 lugë gjelle niseshte
 • 100 ml qumësht
 • 250 gr gjalpë
 • 100 gr sheqer
 • 100 gr biskota

Përgatitja

 • Rrihen të bardhat e vezëve me një majë luge kripë derisa bëhet shkumë. Pastaj i shtojmë sheqerin, arrat e grira, rrushin e thatë dhe në fund fiqtë e copëtuara qe i kemi përzier me 3 lugë miell.
 • Në një tavë katrore i shtrojmë letër kuzhine dhe e derdhim masën. E pjekim në 180°C për 15 minuta.
 • Të verdhat e vezës i rrahim me niseshtenë dhe qumësht. I ziejmë në zjarr të ulët. Kur të trashet, e heqim nga zjarri dhe i shtojmë gjalpin e rrahur me sheqerin.
 • Në fund shtojmë dhe biskota të bluara. Pasi të piqet korja e ndajmë në tre pjesë. I rendisim një rend kore një rend krem në fund e dekorojmë sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments