Receta role gjuheze – Receta gatimi

Role gjuheze eshte nje recete e veçante gatimi dërguar nga Monik K. Kjo recete eshte dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Recete ideale per te shijuar thjeshtesine e detit.

Receta role gjuheze - Receta gatimi

Përbërësit

  • 1 kg gjuze
  • 100 gr rukola
  • 300 gr karkaleca
  • 1 filxhan kafeje salcë
  • pak piper të zi
  • pak vaj ulliri

Përgatitja

  • Filetohet gjuheza. Filetoja mbushet me rukola me pak salcë dhe karkalec. Mblidhet role dhe qepet me kunj dhëmbësh.
  • I hedhim kripë, pak piper të zi dhe vaj ulliri sa ta lyejmë pak sipër. Vazhdojmë kështu me pjesët e tjera.
  • I vendosim në një tave dhe e fusim në furë 230°C për 15-20 minuta. Kur ta servirim në pjatë marrim salcën e grijmë në mikser me karkaleca dhe lëngun që del nga mikseri e shoqërojmë me fileton e furrës.
  • Kjo pjatë shoqërohet me verë të bardhë.

Notes

Përgatitja e recetes

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Fituesit e Konkursit te Gatimit 2013

Falënderojmë të gjithë pjesëtarët që morën pjesë në Konkursin e Gatimit 2013. Falënderojmë edhe të gjithë fansat e faqes tonë për mbështetjen që na kanë dhënë se pa pëlqimin e tyre s'do të kishim as recetat fituese. Falë pëlqimit të fansa në Facebook është bërë e mundur edhe receta fituese.