Peta me Buding

Si të gatuajmë peta me Buding. Receta e dërguar nga Shpresa Z.

Peta me Buding

Përbërësit

 • 1 pako peta te gatshme
 • 5 kokrra vezë
 • 3 pako buding me vanilje
 • 1 gotë kos
 • 1 gotë vaj
 • 1 lugë sode buke
 • Përbërësit për shurupin

 • 2 gota me sheqer
 • 2 gota ujë

Përgatitja

 • Merren petat një e nga një dhe palosen në formë fizarmonike. Shtrohen në tepsi si forma e dredhaniku.
 • Në një tasë hedhim budingun dhe një gotë kos. I trazojmë sa të bëhet një masë homogjene. Në një tasë tjetër hedhim vezët dhe një gotë vaj.
 • I trazojmë me pirun sa të bëhet një masë homogjene. Pastaj i përziejmë të dyja masat dhe i hedhim sodën e bukës.
 • Masën e përgatitur e hedhim mbi petët e shtruara dhe pastaj e pjekim në temperaturën 200°C. Në një tenxhere ziejmë sherbetin dhe e hedhim të vakët.

Notes

konkursi-gatimit-artigatimit-contest-recipe-receta-gatimi-j

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Omlet me spinaq

Receta e dërguar nga Rina K. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Kjo është një pjatë mëngjesi, e zgjodha për arsye se është shumë e lehtë për tu përgatitur e po ashtu edhe shumë e shëndetshme.