Gjyvec me patate

Receta e dërguar nga Luci K. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Gjyvec me patate.

Gjyvec me patate

Prep Time20 minutes
Cook Time30 minutes
Total Time50 minutes
Course: Main Course
Cuisine: Albanian
Keyword: antipaste
Sasia: 4 persona

Përbërësit

 • 500 gr mish
 • 500 gr patate
 • 1 kokërr qep
 • 3 kokrra domate
 • 1 lugë gjelle salcë
 • pak kripë
 • gjethe dafine
 • pak piper
 • 1 spec i kuq
 • pak majdanoz

Përgatitja

 • Mishi pritet në thela, skuqet bashkë me qepën, shtohet domate e grire hollë, kripë, piper, dafine, ujë sa të mbulohet mishi dhe lihet në zjarre të ulet për tu zier avash. Pastrohen patatet, prihen në feta të rrumbullakëta, trashësia rreth 1cm.
 • Vendosen në tavë, i hidhet kripë, piper i kuq jo djegës dhe me pas i hedhim mishin, përgatitur më parë. Tavën e lemë në furrë për 40 minuta. Sipër pjatave hedhim majdanoz të grirë.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like