Tortë me Qershi

Si te gatuajme Tortë me Qershi. Receta e dërguar nga Egzona K.

Tortë me Qershi

Përbërësit

 • 2 vezë
 • 2 gota sheqer
 • 3 gota miell
 • 2 gota ujë me gaz
 • 1 gotë vaj
 • 1 pako maja birre
 • 400 gr qershi pa bërthama
 • 1 pako sheqer pluhur

Përgatitja

 • Së pari përziejmë me mikser vezët me sheqerin. Pastaj shtojmë miellin dhe majanë.
 • Vazhdojmë më pas me telin kuzhinës dhe duke përzier shtojmë ujin me gaz dhe vajin. Në tepsi shtojmë gjysmën e brumit dhe e hedhim mbi qershitë.
 • Shtojmë dhe gjysmën e mbetur, e prapë e mbulojmë me qershi dhe e pjekim ne temperaturën 200°C. Pasi të piqet mbi të hedhim sheqer pluhur.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

0 Shares
1 comment
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like