Ëmbëlsirë me sherbet

Si te gatuajmë një ëmbëlsirë me sherbet.Receta e dërguar nga Frenki A.

Ëmbëlsirë me sherbet

Përbërësit

 • 5 kokrra vezë
 • 150 gr sheqer
 • 300 ml me kos të freskët
 • 500 gr miell
 • 1 filxhan kafe qumësht
 • 1 lugë kafe me sode
 • 2 filxhanë kafeje me arra të grira
 • Për sherbetin

 • 500 ml ujë
 • 300 gr sheqer
 • pak vanilje

Përgatitja

 • Rrahim vezët me sheqerin me rrahësen elektrike. Shtojmë kosin dhe vazhdojmë rrahjen me rrahësen elektrike. Shtojmë sodën e bukës pastaj shtojmë miellin e përzier me qumësht duke e përzier me luge gjelle (jo me rrahëse elektrike) shtojmë në fund arrat.
 • Lyejmë tepsinë e aluminit me vaj dhe pjekim ëmbëlsirën në furrën e nxehur pak me përpara në 250°C. Ziejmë sherbetin ndërkohë.
 • Sipas dëshirës sherbetin mund ta bëjmë të trashë me shumë sheqer ose të hollë me pak sheqer. Sherbeti i ftohtë hidhet tek ëmbëlsira e nxehtë pasi ka kulluar në furrë.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë verore me Oriz

Receta e dërguar nga Learsa E. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Veçantia e kësaj pjate është se çdo njeri mund ti hedh çfarëdo lloji përbërësish që mund ti ndodhet ose që ato mund të keni më të preferuar.