Supë kremoze me perime

Recetë gatimi e thjeshte, supë kremoze me perime. Receta e dërguar nga Manjola H.

Supë kremoze me perime

Prep Time15 minutes
Cook Time20 minutes
Total Time35 minutes
Course: Soup
Cuisine: Albanian
Keyword: gjelle
Sasia: 4 persona
Kalori: 130kcal

Përbërësit

 • 500 gr mish sipas dëshirës viç, apo pule
 • 2-3 lugë gjelle oriz
 • 1 karotë
 • 1 kungull mesatar
 • 1 patëllxhan
 • 1 spec të vogël
 • pak majdanoz
 • 1 limon
 • 2 feta djathi

Përgatitja

 • Kavardisim mishin me pak vaj ulliri dhe e vejmë te ziej me ujë. Pasi është zierë mishi, marrim zarzavatet dhe i presim në rrota të medhaja dhe gjysëm karrote e presim në kubik të vegjel fare. I fusim ti zjejmë bashkë me mishin.
 • Në një enë të vogël vendosim 2-3 lugë gjelle oriz dhe e mbulojme me ujë që të zbutet. Pasi janë zierë pak zarzavatet i fusim në mixer dhe i punojmë që të bëhën si krem.
 • Kremin e hedhim sërisht në tenxhere, pastaj fusim orizin me atë pak ujë që ka në mixer dhe e bluajmë dhe këtë dhe e fusim në tenxhere.
 • E lëmë disa minuta të zjej pak kremi orizit dhe në fund hedhim dy fetat e djathit të treten, majdanosin e grirë dhe lengun e limonit. I lëmë dy minuta dhe e heqim nga zjarri. Shërbehet e ngrohtë.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Fituesit e Konkursit te Gatimit 2013

Falënderojmë të gjithë pjesëtarët që morën pjesë në Konkursin e Gatimit 2013. Falënderojmë edhe të gjithë fansat e faqes tonë për mbështetjen që na kanë dhënë se pa pëlqimin e tyre s'do të kishim as recetat fituese. Falë pëlqimit të fansa në Facebook është bërë e mundur edhe receta fituese.