Konkursi Gatimit
Leave a comment

Kek i sherbetosur me arra – Karidhopita

Receta për Karidhopita e dërguar nga Anita Xh dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Ëmbëlsire Karidhopita përgatitja e recetës.

Kek i sherbetosur me arra - Karidhopita

Përbërësit

 • 5 vezë
 • 200 gr sheqer
 • 280 gr miell
 • 250 gr gjalpë
 • 400 gr arra të qëruara
 • 2 lugë të vogla kanellë
 • 1 lugë të vogla baking powder
 • Për sherbetin nevojiten:

 • 500 gr sheqer
 • 400 ml ujë
 • 80 ml konjak
 • 1 shkop kanellë

Përgatitja

 • Rrahim vezët me sheqerin. Hedhim miellin, kanellën dhe baking powder. I trazojmë mirë. Shtojmë gjalpin e shkrirë i trazojmë dhe fund shtojmë edhe arrat e copëtuara.
 • Lyejmë një tepsi me gjalpë dhe e spërkasim me miell që të përhapet kudo dhe e kthejmë tepsinë përmbys që të bjerë mielli i tepërt. Hedhim masën e përgatitur në tepsi dhe e fusim në furrë të ngrohur 175? C për 60 minuta.
 • Për sherbetin ziejmë për 5 minuta ujin me sheqerin bashkë me konjakun dhe shkopin e kanellës. Heqim shkopin e kanellës dhe e hedhim sherbetin e nxehtë tek keku i pjekur. (Sherbeti mund të hidhet kur keku është i nxehtë ose i ftohtë, sipas dëshirës). Shoqërohet me akullore, me krem djathi, sadigji, luleshtrydhe etj.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments