Tortë e thjeshtë me mollë

Tortë e thjeshtë me mollë është receta e dërguar nga Brikena H. Kjo është një tortë fare e thjeshtë dhe e shpejtë për tu përgatitur.

Tortë e thjeshtë me mollë

Prep Time20 minutes
Cook Time30 minutes
Total Time50 minutes
Course: Dessert
Cuisine: Albanian
Keyword: embelsire
Sasia: 4 persona

Përbërësit

 • 3 kokrra mollë
 • 3 kokrra vezë
 • 150 gr miell
 • 50 gr gjalpë
 • 50 gr sheqer
 • 1 pako peciv maja për ëmbëlsira
 • 1 kokërr limon

Përgatitja

 • Në një enë qelqi hedhim vezët dhe i rrahim me pirun. Shtojmë sheqerin dhe më pas shtrydhim limonin por më parë duhet ti kemi marrë lëkurën.
 • I trazojmë përsëri dhe shtojmë miellin qe kemi përzier me pecivin. Në fund shkrijmë gjalpin dhe e shtojmë përbërjes.
 • Masën e hedhim në një tave të rrumbullakët ku e kemi lyer pak me gjalpë dhe miell.
 • Qërojmë dhe pastrojmë mollët. I presim në feta jo shumë të holla dhe i vendosim me kujdes sipër përbërjes në tave. E fusim në furrë për 30 minuta në temperaturën 180°C. Pasi të piqet, presim sa të ftohet dhe e shërbejmë.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë verore me Oriz

Receta e dërguar nga Learsa E. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Veçantia e kësaj pjate është se çdo njeri mund ti hedh çfarëdo lloji përbërësish që mund ti ndodhet ose që ato mund të keni më të preferuar.