Konkursi Gatimit
Komente nga Fb - Shkruaj një koment

Karkaleca dhe midhje në verë të bardhë

karkaleca-artigatimit-foto-cover-contest-free-gift-recipe-receta-gatimi

Receta e dërguar nga Edita A. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Karkaleca dhe midhje në verë të bardhë.

Përbërësit për Karkaleca dhe midhje në verë të bardhë


  • 200gr karkaleca

  • 200 gr midhje

  • 2-3 thelpinj hudhër

  • 90 ml vere e bardhë

  • pak vaj ulliri

  • 1 limon

  • pak krip

  • 1 spec djegës (sipas dëshirës)Përgatitja

Ngrohet vaji dhe në të hidhet hudhra, karkalecat dhe midhjet. Përshiten në vaj të ngrohtë 2-3 minuta. Më pas hidhet dhe vera e bardhë. Masën e lëmë edhe 2-3 minuta tjera në zjarre.

Në një enë tjetër përziejmë vajin e ullirit, lëngun e limonit dhe kripën. Midhjet dhe karkalecat e zier e përziejmë me këtë masë dhe zbukurojmë me limon për servim.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

Receta Gatimi

Shkruani komentin tuaj - Komente