Konkursi Gatimit
Leave a comment

Karkaleca dhe midhje në verë të bardhë

Karkaleca dhe midhje në verë të bardhë. Receta e dërguar nga Edita A.

Karkaleca dhe midhje në verë të bardhë

Përbërësit

  • 200 gr karkaleca
  • 200 gr midhje
  • 2-3 thelpinj hudhër
  • 90 ml vere e bardhë
  • pak vaj ulliri
  • 1 limon
  • pak krip
  • 1 spec djegës sipas dëshirës

Përgatitja

  • Ngrohet vaji dhe në të hidhet hudhra, karkalecat dhe midhjet. Përshiten në vaj të ngrohtë 2-3 minuta. Më pas hidhet dhe vera e bardhë. Masën e lëmë edhe 2-3 minuta tjera në zjarre.
  • Në një enë tjetër përziejmë vajin e ullirit, lëngun e limonit dhe kripën. Midhjet dhe karkalecat e zier e përziejmë me këtë masë dhe zbukurojmë me limon për servim.

Notes

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating

Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments