Konkursi Gatimit
comment 1

Kek me kakao

Embelsire Kek me kakao. Receta e dërguar nga Enni E. Kek me kakao i lyer sipër me çokollatë.

Kek me kakao

Përbërësit

 • Për kekun

 • 80 gr gjalpë
 • 100 gr sheqer
 • 2 vezë
 • 1 pako vanilje
 • 1 pako kakao pluhur
 • 80 miell
 • pak kripë
 • pak sode buke
 • Për dekorimin

 • 200 gr çokollatë
 • 30 gjalpë
 • 3 lugë kakao pluhur
 • 1 lugë çaji mjaltë
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • 1 filxhan sheqer pastiçerie

Përgatitja

 • Ndezim furën në 230°C. Lyemë tavën me gjalpë. Me pas hedhim pak miell në tavë duke e përhapur gjithandej. E lemë mënjanë. Marrim një enë tjetër ku hedhim gjalpin e shkrirë dhe më pas hedhim sheqerin dhe përziejmë bashkë.
 • Më pasë hedhim vezët, ekstraktin e vaniljes dhe i përziejmë. Hedhim kakaon, millin dhe i përziejmë. Me pas hedhim kripën dhe sodën. Përziejmë dhe më pas hedhim masën në tavën e lyer më gjalpë dhe miell. E fusim në furë dhe e lëmë derisa të piqet.
 • Hedhim gjalpin dhe përziejmë me kakaon. Më pas hedhim mjaltin, ekstraktin e vaniljes dhe sheqerin. Përziejmë të gjitha së bashku. Pasi të nxjerrim kekun nga fura, lyemë me këtë çokollate sipër. E shërbejmë në feta.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

1 Comment

 1. Blerina says

  Mrekulli.sapo e shijova dhe esht fantastik per tu shijuar e per te ngritur humorin.por nuk bej dot like

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *


Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments