Si të gatuajmë ëmbëlsire Kek me çokollatë

Si të gatuajmë ëmbëlsire Kek me çokollatë. Receta e dërguar nga End R. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit.

Kek me çokollatë

Prep Time20 mins
Cook Time15 mins
Total Time35 mins
Course: Dessert
Cuisine: Global
Keyword: embelsire
Sasia: 2 persona
Kalori: 139kcal

Përbërësit

 • 100 gr gjalpë
 • 100 gr çokollatë të zezë
 • 80 gr sheqer
 • 50 gr miell
 • 2 kokrra vezë

Përgatitja

 • Në një enë shkrijmë çokollatën dhe gjalpin.
 • Në një enë tjetër, rrahim vezët. Pastaj hedhim miellin dhe sheqerin dhe e përziejmë mirë masën.
 • Çokollatën e shkrirë bashkë me gjalpin, i hedhim tek masa që krijuam. I përziejmë deri sa të krijohet një maze, pak e lëngëzuar.
 • Masën e krijuar për kek me çokollatë e hedhim në enën e lyer me pak gjalpë të shkrirë.
 • E fusim në furë të parangrohur për 15 minuta në temperaturën 160°C.
 • Pasi të ftohet, kek me çokollate është gati për tu servirur.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Muffins me çokollatë

Receta e dërguar nga Adelina M. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Muffin me çokollatë sapo të dalë nga furi janë fantastik. Por ju mund ti ruani dhe më gjatë dhe ti konsumoni në mëngjes me qumësht..