Ëmbëlsirë me mollë

Si të gatuajmë ëmbëlsirë me mollë. Receta e dërguar nga Silvana SH. D. dhe është shumë e thjeshtë per tu përgatitur.

Ëmbëlsirë me mollë

Përbërësit

 • 2 vezë
 • 80 gr gjalpë
 • 150 gr sheqer
 • 200 gr miell
 • 1/2 gotë qumësht
 • 1/2 pako maja për ëmbëlsira
 • 3 mollë

Përgatitja

 • Me një rrahës elektrik, rrahim vezët me sheqerin. Më pas shtojmë gjalpin në temperaturë ambienti. Shtojmë miellin e përzier me majanë dhe i rrahim.
 • Më pas shtojmë së fundi qumështin. Masën e krijuar e hedhim në një tavë dhe sipër shtojmë mollët e qëruara dhe prera në thela të holla.
 • E pjekim në fure për 30-40 minuta në temperaturën 160°C. Para se ta hipni bëni provën me kunj dhëmbësh dhe sigurohuni që është pjekur në brendësi.
 • Pasi të jetë pjekur, e lëmë te ftohet dhe kur do ta shërbejmë shtojmë sheqer pluhur.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

20 Shares
1 comment
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Peshk i rremë

Receta e dërguar nga Ervina T. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Kjo pjatë është një gatim tradicional italian i zonës së jugut të Italisë. Është një pjatë verore e cila me raste konsumohet edhe ne dimër.

Fituesit e Konkursit te Gatimit 2013

Falënderojmë të gjithë pjesëtarët që morën pjesë në Konkursin e Gatimit 2013. Falënderojmë edhe të gjithë fansat e faqes tonë për mbështetjen që na kanë dhënë se pa pëlqimin e tyre s'do të kishim as recetat fituese. Falë pëlqimit të fansa në Facebook është bërë e mundur edhe receta fituese.