Perime të pjekura në furrë me sallam

Receta per perime të pjekura në furrë me sallam eshte dërguar nga Moza F. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit.

Perime të pjekura në furrë me sallam

Përbërësit

 • 5 patëllxhanë
 • 10 speca të kuqe
 • 10 speca jeshile
 • 6-7 kunguj të vegjël të gjatë
 • 400 gr sallam derri
 • 1 tufë majdanoz
 • pak piper
 • pak kripë
 • pak vaj

Përgatitja

 • Pasi i kemi larë të gjitha, i presim në copa të vogla të rrumbullakëta. Presim gjithashtu edhe sallamin në feta të rrumbullakëta.
 • I hedhim të gjitha në një tepsi. U shtojmë faj mjaftueshëm, kripë piper dhe rigon. I trazojmë të gjitha bashkë dhe i fusim në furrë të nxehtë dhe i pjekim për 40 minuta në 200 gradë. I trazojmë gjatë kohës së pjekjes që të marrin ngjyrë të gjitha.
 • Nëse keni edhe perime zarzavate të tjera mund t'i hidhni, dhe të hidhni sipas dëshirës suaj çfarëdo mase që keni në frigorifer.
 • Nëse dëshironi në fund, 5 minuta përpara se ti nxirrni mund t'u shtoni edhe djathë të bardhë.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Omlet me spinaq

Receta e dërguar nga Rina K. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Kjo është një pjatë mëngjesi, e zgjodha për arsye se është shumë e lehtë për tu përgatitur e po ashtu edhe shumë e shëndetshme.