Embelsire me copëza bajamesh dhe fruta pylli

Receta ëmbëlsire me copeza bajamesh eshte dërguar nga Gerta M. Kjo recete eshte e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Copëza bajamesh dhe frutash pylli mund te sherbehet ne çdo stine.

Embelsire me copëza bajamesh dhe fruta pylli

Përbërësit

 • 2 filxhanë boronica
 • 2 filxhanë manaferra
 • 1/4 filxhan sheqer
 • 2 luge çaji lëkure portokalli e grirë
 • 1-1/2 filxhanë amareta të thërrmuara
 • 1/2 filxhanë bajame të prera
 • 3 luge gjelle gjalpë i shkrirë
 • 1/2 luge çaji kanelle

Përgatitja

 • Në një tavë katrore përziejmë boronicat dhe manaferrat. Trazojmë sheqerin me lëkurat e portokallit dhe i shtojmë tek frutat.
 • Në një enë të vogël të thellë, përziejmë amaretat, bajamet, gjalpin e kanellën dhe i shpërhapin mbi frutat.
 • I vëmë për të pjekur në 200°C për 10 minuta ose sa frutat kanë nisur të ngrohen dhe amaretat të bëhen ngjyrë kafe. Shërbehen të ngrohta.

Notes

Përgatitja e emblesires

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë verore me Oriz

Receta e dërguar nga Learsa E. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Veçantia e kësaj pjate është se çdo njeri mund ti hedh çfarëdo lloji përbërësish që mund ti ndodhet ose që ato mund të keni më të preferuar.

Peshk i rremë

Receta e dërguar nga Ervina T. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Kjo pjatë është një gatim tradicional italian i zonës së jugut të Italisë. Është një pjatë verore e cila me raste konsumohet edhe ne dimër.