Konkursi Gatimit
Shkruaj një koment

Sbrisolona Ëmbëlsirë italiane

sbrisolona -dessert-konkursi-gatimit-artigatimit-foto-cover-contest-free-gift-recipe-receta-gatimi

Receta e dërguar nga Ana Maria V. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Kjo është një recetë tepër e thjeshtë dhe tepër e mirë. Është një recetë tradicionale e veriut të Italisë dhe e përdorshme në gjithë vendin.

Përbërësit për Sbrisolona Ëmbëlsirë italiane


  • 200 gr miell

  • 200 gr miell misri

  • 200 gr gjalpë

  • 200 gr sheqer

  • 50 gr bajame të paqëruara

  • 150 gr bajame të qëruara

  • 1 pako sheqer pluhur

  • 1 pako vanilje

  • pak kripë


Përgatitja

Grijmë bajamet e qëruara dhe i hedhim në një enë, shtojmë miellin e grurit, sheqerin dhe miellin e misrit dhe pak kripë. I trazojmë së bashku. Zbusim gjalpin duke e vendosur në një tenxhere. Shtojmë gjalpin në enë. E punojmë me dorë masën e krijuar. Brumi hidhet në tave duke e thërrmuar. I vendosim sipër disa bajame të paqëruara. E vendosim ne furre ne 180°C dhe e lemë të piqet derisa të marr ngjyrë kafe të lehtë.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

Shkruani komentin tuaj - Komente