Konkursi Gatimit
Shkruaj një koment

Sbrisolona Ëmbëlsirë italiane

Receta e dërguar nga Ana Maria V.

Sbrisolona Ëmbëlsirë italiane

Përbërësit

 • 200 gr miell
 • 200 gr miell misri
 • 200 gr gjalpë
 • 200 gr sheqer
 • 50 gr bajame të paqëruara
 • 150 gr bajame të qëruara
 • 1 pako sheqer pluhur
 • 1 pako vanilje
 • pak kripë

Përgatitja

 • Grijmë bajamet e qëruara dhe i hedhim në një enë, shtojmë miellin e grurit, sheqerin dhe miellin e misrit dhe pak kripë. I trazojmë së bashku. Zbusim gjalpin duke e vendosur në një tenxhere.
 • Shtojmë gjalpin në enë. E punojmë me dorë masën e krijuar. Brumi hidhet në tave duke e thërrmuar.
 • I vendosim sipër disa bajame të paqëruara. E vendosim ne furre ne 180°C dhe e lemë të piqet derisa të marr ngjyrë kafe të lehtë.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente