Oktapod dhe karkaleca me patate

Oktapod dhe karkaleca me patate e deceta e dërguar nga Ori N. A. Lexo si te pergatisni oktapod me karkaleca.

Oktapod dhe karkaleca me patate

Përbërësit

 • 150 gr patate
 • 150 gr oktapod
 • 80 gr karkaleca
 • pak piper
 • pak kripe
 • pak vaj ulliri
 • 1 limon për dekorin
 • pak spec te kuq

Përgatitja

 • Marrim patatet mbasi i kemi larë dhe qëruar mirë, i ziejmë në ujë të bollshëm. Pastaj i presim patatet në formë të rrumbullaket dhe i vendosim në një enë ku i hedhim kripë, piper dhe vaj ulliri.
 • Pastaj marrim karkalecat e qëruar dhe të pastruar mirë i marinojmë me vaj ulliri, kripe, piper. Pastaj marrim oktapodin dhe ziejmë. Pasi e kemi zierë e presim dhe gjithashtu i hedhim kripe, piper dhe vaj ulliri.
 • Pastaj marrim një formë të rrumbullaket e lyejmë me vaj dhe galete, pastaj i shtrojmë me radhe tek forma që do i pjekim patatet, oktapodin dhe karkalecat dhe i fusim në furrë për 12 minuta në 180°C.
 • Pasi i kemi pjekur i vendosim në pjatë duke i bërë dekorin sipër limona të prerë hollë dhe pak spec të kuq, karota dhe pak laket të kuqe.

Notes

oktapod-konkursi-gatimit-artigatimit-foto-cover-contest-free-gift-recipe-receta-gatimi

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Tortë me krem

Receta e dërguar nga Flutur B. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Eshtë recetë e lehtë për tu përgatitur e shijshme si dhe përbërit e saj gjenden nëpër të gjitha kuzhinat tona. Tortë me krem.

Barbunja greke sallatë

Receta e dërguar nga Eglantina Dh. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Barbunjat greke janë një lloj bishtaje e holle dhe e gjatë që mund të përdoret për gjellë por edhe për sallatë kur është e freskët dhe e vogël pa u mbushur me kokrra brenda.