Konkursi Gatimit
Shkruaj një koment

Oktapod dhe karkaleca me patate

sallate-oktapod-konkursi-gatimit-artigatimit-foto-cover-contest-free-gift-recipe-receta-gatimi

Receta e dërguar nga Ori N. A. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Oktapod me karkaleca dhe patate në furre.

Përbërësit për Oktapod dhe karkaleca me patate


  • 150 gr patate

  • 150 gr oktapod

  • 80 gr karkaleca

  • pak piper

  • pak kripe

  • pak vaj ulliri

  • 1 limon për dekorin

  • pak spec te kuq


Përgatitja

Marrim patatet mbasi i kemi larë dhe qëruar mirë, i ziejmë në ujë të bollshëm. Pastaj i presim patatet në formë të rrumbullaket dhe i vendosim në një enë ku i hedhim kripë, piper dhe vaj ulliri. Pastaj marrim karkalecat e qëruar dhe të pastruar mirë i marinojmë me vaj ulliri, kripe, piper. Pastaj marrim oktapodin dhe ziejmë. Pasi e kemi zierë e presim dhe gjithashtu i hedhim kripe, piper dhe vaj ulliri. Pastaj marrim një formë të rrumbullaket e lyejmë me vaj dhe galete, pastaj i shtrojmë me radhe tek forma që do i pjekim patatet, oktapodin dhe karkalecat dhe i fusim në furrë për 12 minuta në 180°C. Pasi i kemi pjekur i vendosim në pjatë duke i bërë dekorin sipër limona të prerë hollë dhe pak spec të kuq, karota dhe pak laket të kuqe.

oktapod-konkursi-gatimit-artigatimit-foto-cover-contest-free-gift-recipe-receta-gatimi

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

Shkruani komentin tuaj - Komente