Bukë e mbushur me mish pule

Bukë e mbushur me mish pule. Receta e dërguar nga Alma M. Një bukë e pastruar nga tuli dhe e mbushur me copa mish pule.

Bukë e mbushur me mish pule

Përbërësit

 • 1 bukë e rrumbullakët
 • 750 gr gjoks pule e copëtuar
 • 3/4 e filxhanit djathë guda i grirë
 • 3/4 filxhan djathë mocarela e grirë
 • 2 lugë supe dhiosme e grirë
 • 1 tablete knorr pule
 • 2 thelpinj hudhre
 • pak vaj ulliri
 • Per Kremen

 • 2 vezë
 • 200 gr pana e gatshme
 • 1 lugë gjelle mustarde

Përgatitja

 • Marrim bukën e rrumbullaket dhe i heqim gjithë tulin.
 • Në një tigan të thellë skuqim copat e mishit të pulës në vaj ulliri deri sa të marre ngjyrë.
 • Shtojmë pak kripë e piper të zi si edhe hudhren të copëtuar shumë hollë. Shtojmë 3 filxhan kafeje ujë dhe tableten Knorr pule dhe trazojme mirë e mirë. E lëmë të zieje për 5-10 minuta.
 • Vendosim dhe pregatisim në një enë tjeter kremen me përberesit e saj. Më pas e shtojmë te copat e pulës duke i hedhur edhe djathrat e grira. Trazojmë mirë.
 • E vendosim brenda bukës dhe e fusim në furrë të ndezur vetëm grilën, vetëm për pak minuta me qëllim që të marrë pak ngjyrë pjekjeje buka.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Fituesit e Konkursit te Gatimit 2013

Falënderojmë të gjithë pjesëtarët që morën pjesë në Konkursin e Gatimit 2013. Falënderojmë edhe të gjithë fansat e faqes tonë për mbështetjen që na kanë dhënë se pa pëlqimin e tyre s'do të kishim as recetat fituese. Falë pëlqimit të fansa në Facebook është bërë e mundur edhe receta fituese.

Tortë me krem

Receta e dërguar nga Flutur B. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Eshtë recetë e lehtë për tu përgatitur e shijshme si dhe përbërit e saj gjenden nëpër të gjitha kuzhinat tona. Tortë me krem.