Konkursi Gatimit
Leave a comment

Barbunja greke sallatë

Receta per barbunja greke sallatë. Barbunjat greke janë një lloj bishtaje e holle dhe e gjatë që mund të përdoret për gjellë por edhe për sallatë kur është e freskët dhe e vogël pa u mbushur me kokrra brenda. Receta e dërguar nga Rovi R. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit.

Barbunja greke sallatë

Përbërësit

  • 1 kg barbunja të njoma jo të pjekura mirë
  • 5-6 thelpinj hudhre
  • pak vaj ulliri
  • pak uthull
  • pak kripë

Përgatitja

  • Pasi i kemi larë u presim anët dhe nëse janë shumë të gjata i presim në mes. I hedhim në një tenxhere me ujë dhe 1 lugë kripë që të ziejnë duke i provuar me një pirun nëse këputen. Nëse piruni i këput janë gati nëse jo duan dhe pak akoma. Mos i zieni shumë që të mos qullosen.
  • Pasi i ziejmë i shpëlajmë me ujë të ftohtë. I lëmë të kullojnë, i hedhim në një enë ku u shtojmë hudhrat e shtypura, uthull dhe vaj ulliri sipas dëshirës.
  • I fusim në frigorifer që të ftohen. Kjo lloj sallate serviret e ftohtë dhe ka një shije të mrekullueshme.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating

Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments