Fileto peshku tigani

Fileto peshku tigani.Receta e dërguar nga Armand V.

Fileto peshku tigani

Prep Time20 minutes
Cook Time30 minutes
Total Time50 minutes
Course: Main Course
Cuisine: Mediterranean
Keyword: peshk
Sasia: 4 persona

Përbërësit

 • 600 gr fileto peshku
 • 30 gr kaperi
 • 2 thelpi hudhër
 • 1 qepë
 • 1 spec i kuq
 • 1 spec jeshil
 • 30 gr qepujka të vogla
 • 30 gr ullinj të zi
 • 200 gr domate të vogla
 • 1 tufë majdanoz
 • 1 filxhan çaji verë e bardhë
 • pak miell

Përgatitja

 • Grijmë qepën të imët. Copëtojmë hudhrat dhe i hedhim në tigan me pak vaj ulliri. Shtojmë specat e grirë hollë bashkë me qepën e njomë dhe qepujkat.
 • Lyejmë filetat e peshkut me miell dhe i kavërdisim me përbërësit e tjerë ( kaperi + ullinj). Shtojmë verën e bardhë, kripë, piper dhe i lëmë të ziejnë për 10-15 minuta.
 • Kur të jetë drejt fundit të zierjes i shtojmë domatet të prera në kube dhe majdanoz. E hedhim në pjatë bashkë me masën që kemi në tigan. Përbri pjatës vendosim 3-4 feta buke të thekura. Shoqërohet me verë të bardhë.

Notes

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Tortë me krem

Receta e dërguar nga Flutur B. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Eshtë recetë e lehtë për tu përgatitur e shijshme si dhe përbërit e saj gjenden nëpër të gjitha kuzhinat tona. Tortë me krem.