Ëmbëlsirë me mak

Ëmbëlsirë me mak. Receta e dërguar nga Donika U. Lexo përgatitjen e kësaj recete fantastike.

Ëmbëlsirë me mak

Përbërësit

 • 2 gota sheqer
 • 2 gota qumësht
 • 3 gota miell
 • 1/2 e gotës me vaj
 • 1 pako pluhur për fryrje
 • 50 gr mak
 • pak sheqer pluhur

Përgatitja

 • Përzihen mielli, sheqeri, maku dhe pluhuri për fryrje. Pastaj i shtohet qumështi avash, avash duke e trazuar masën. Më pas shtojmë dhe vajin.
 • Masën e hedhim në një tepsi të lyer me yndyrë dhe e pjekim në temperaturë 180°C për 30-40 minuta.
 • Kur të ftohet i hedhim sipër sheqer pluhur ose ndonjë krem tjetër sipas dëshirës dhe e shërbejmë në feta.
 • (mak janë ato kokrrizat e vogla)

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

1 Shares
2 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë verore me Oriz

Receta e dërguar nga Learsa E. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Veçantia e kësaj pjate është se çdo njeri mund ti hedh çfarëdo lloji përbërësish që mund ti ndodhet ose që ato mund të keni më të preferuar.