Konkursi Gatimit
Shkruaj një koment

Makarona me Kunguj e Domate

fusili-primo-konkursi-gatimit-artigatimit-foto-cover-contest-free-gift-recipe-receta-gatimi

Receta e dërguar nga Silvana Sh. D. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Makarona me Kunguj e Domate. Mjaftë e thjeshtë dhe e shpejtë për tu përgatitur.

Përbërësit për Makarona me Kunguj e Domate

    Për 4 persona

  • 300 gr makarona (fusilli)

  • 8 kunguj të vegjël

  • 10 domate të vogla

  • 50 gr ullinj të zi

  • pak djathë i grirë

  • pak vaj ulliri


Përgatitja

Vëmë një enë me ujë në zjarr. Kur fillon vlimi hedhim kripë dhe makaronat të ziejnë. Për kohën e zierjes lexoni mbi konfeksion ose jo më shumë se 8-10 minuta.
Presim kungujt dhe i hedhim të zbuten në tigan me pak vaj ulliri dhe një filxhan ujë. Kur kanë filluar të zbuten hedhim domatet e prera dhe i lemë dhe ato avash avash të zbuten. I hedhim kripë pak hurdhe të bluar pak spec djegës dhe kur të jetë në fund i hedhim ullinjte e pak majdanoz.
E fikim dhe shtojmë makaronat e ziera. I shtojmë djathë të grirë kur e shërbejmë.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

Shkruani komentin tuaj - Komente