Konkursi Gatimit
Shkruaj një koment

Mini Topsa me marmelatë

receta-supe-konkursi-gatimit-artigatimit-foto-cover-contest-free-gift-recipe-receta-gatimi-2

Receta e dërguar nga Klea B. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Për mbushje mund të përdorni marmelata të ndryshme ose reçel.

Përbërësit për Mini Topsa me marmelatë

  Përbërësit për brumin

 • 1 kg miell

 • 500 ml qumësht

 • 5 të verdha veze

 • 200 gr gjalpë

 • 200 gr sheqer

 • pak maja birre
 • Për skuqje

 • 400 ml vaj
 • Përbërësit për mbushje

 • 200gr marmelatë pjeshke


Përgatitja e brumit

Në fillim marrim qumështin dhe e ngrohim pak. Në të hedhim majanë, dy lugë miell dhe dy lugë sheqer i trazojmë mirë dhe i lëmë në një ambient të ngrohtë që të vijë për 20 minuta.
Më pas këtë mas e marrim dhe i hedhim miellin e mbetur, sheqer gjithashtu gjalpin dhe vezët. E përziejmë mirë brumin derisa të jenë bashkuar bashkë të gjitha. Në qofte se brumi del i qullët, ka nevojë për dhe pak miell. E lëmë për një orë të vijë më pas e marrim dhe e vendosim në tavolinën e punës të cilën e kemi lyer me miell. I hedhim sipër miell dhe e hapim me një rryl ose pec më një trashësi prej 2 centimetrash. Me ndihmën e një gote bëjmë forma të rrumbullakëta. Vëmë vaj të në zjarre. Kur të jetë i nxehtë i hedhim brumin të skuqet. I lëmë të skuqen derisa të marrin një ngjyrë kafe. I skuqim nga të dyja anët dhe në fund i mbushim me marmelatë me ndihmën e një forme kuzhine e cila mundëson mbushjen e ëmbëlsirën pa i prishur formën. Në fund i hedhim sheqer pluhur për zbukurim.

embelsira-petulla-konkursi-gatimit-artigatimit-foto-cover-contest-free-gift-recipe-receta-gatimi-

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

Shkruani komentin tuaj - Komente