Konkursi Gatimit
Shkruaj një koment

Krem vanilje

konkursi-gatimit-artigatimit-foto-cover-contest-free-gift-recipe-receta-gatimi

Receta e dërguar nga Luci K. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Krem vanilje.

Përbërësit për Krem vanilje


  • 1 l qumësht

  • 300 gr sheqer

  • 6 të verdha veze

  • 2 lugë gjelle me niseshte

  • 1 pako vanilje

  • pak kanelle

  • 100 gr arra


Përgatitja

Punojmë për 10 minuta të verdhat e vezëve me sheqerin. Shtojmë niseshte dhe i përziejmë mirë që të mos behet me kokrra.
Tek kjo masë, shtojmë qumështin e valuar dhe e vëmë në zjarre të marrë valë, por jo të rri shumë. E heqim nga zjarri dhe hedhim vaniljen. Kur ta hedhim nëpër tasa, sipër hedhim arrat dhe kanelle sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente